Ofermod - Ortodoxt mörker

Black Metal

Ofermod – Thaumiel (Spinefarm)
Betyg: 4

Publicerad: 2012-11-02 07:30

Kan du bevara en hemlighet? Ofermod. När svenska black metal-akter som Watain och Marduk synts i olika mediala sammanhang, har Norrköpingsbördiga Ofermod verkat i det dunkla, trots att bandet existerat sedan 1996.

Nu släpps konstellationens blott andra fullängdare, Thaumiel, och det är nästan så att man får dubbelchecka så att det stämmer. Precis som föregångaren, Tiamtû, är Thaumiel en kokande kittel av kaos, mörker och religiös symbolik. Till min förvåning har man spelat in en nyversion av fantastiska Chained to redemption, varför?

Oavsett, dagens Ofermod har utvecklats och låtstrukturen är mer komplex. Nya vokalisten, JK, använder ett större register, allt från skönsång till dödsrossel. Heavy metal-riff möter klassisk death metal i ett hölje av renodlad black metal. Och trots den kliniska produktionen anas flörten till Mayhems mästeropus De mysteriis dom sathanas.

Imponerande, glöm aldrig din historia.

Jesper Löfvenborg

Skriv ut!  Skriv ut!  |  Tipsa en vän!  Tipsa!  |  Rätta fel i artikeln!  Rätta!
Just nu på ettan

Senaste nytt
I dagens NWT
I dagens NWT
I dag kommer arbete- och ekonomibilagan, som består av två delar – totalt 48 sidor.

Hela del 2 tillägnas Hagfors näringsliv, som består av mycket mer än bara stål.

– Konsument tipsar om hur du lätt kan ge uteplatsen ett lyft.

– Listan över de senaste fastighetsaffärerna i vårt område.

Webbfrågan
Skulle du vilja jobba i skogen?

Parkväxande blomma.
FLER

Har du en egen nyhet?

Vill du dela med dig av något som äger rum där du bor, eller en fin bild? Mejla in detta till oss! så kan det hamna under Läsarnas här på nwt.se. Läs mer om hur du bidrar till Läsarnas här.

Nöjen & evenemang  
Mallbacken: Bygdegården Mallbacken
Råda: Idrottsplatsen

Värmlandsfyndet
Dagens ros/firarhörnan
Sök recept
Till hittarecept.se