Bo Kaspers orkester - Lättomtyckta mysgubbar

Jazzrock

Bo Kaspers orkester – Du borde tycka om mig (Sony)
Betyg: 4

Publicerad: 2012-10-26 07:30

Det är ju något alldeles ljuvligt över Bo Kaspers orkester. Ett gäng sköna mysgubbar som har hållit på i över 20 år tillsammans. Man skulle kunna tro att de har tröttnat på varandra och vill lägga av, men nu släpper de sitt tionde album som fått den söta titeln Du borde tycka om mig. Den gör lite ont i hjärtat, för vem kan ha något emot Bo Kaspers orkester?

Låtar som Utan dig, Innan du går och Snart kommer natten kan vid första lyssning låta som en pågående medelålderskris, men är nog mer små rara beskrivningar av hur livet faktiskt kan vara ibland. Mitt rätta jag ger mig gåshud ända in i hörselgången och kan vara en av de allra bästa låtar de gjort.

Du borde tycka om mig är en oerhört fin skiva, med vackra texter som berör på riktigt och bandet har fortfarande en genuin kärlek till musik. Och det är klart att man inte kan göra annat än att tycka om dem.

Veronica Sjöblom

Skriv ut!  Skriv ut!  |  Tipsa en vän!  Tipsa!  |  Rätta fel i artikeln!  Rätta!
Just nu på ettan

Senaste nytt
I dagens NWT
I dagens NWT
På lördagar är papperstidningen alltid extra tjock. I dagens Helg-bilaga bland annat:

– Arkitektur: Bor du i ett kulturhus?

– Träna: Måste man äta proteiner?

– Resor: Chefredaktör'n bland ruiner

– Djur & natur: Skogens färggrannaste fågel

Webbfrågan
Vad saknar du mest på och i Vänern?

Parkväxande blomma.
FLER

Har du en egen nyhet?

Vill du dela med dig av något som äger rum där du bor, eller en fin bild? Mejla in detta till oss! så kan det hamna under Läsarnas här på nwt.se. Läs mer om hur du bidrar till Läsarnas här.

Nöjen & evenemang  
Karlstad: Kanothuset Kanikenäset
Arvika: Set Sail IF Sotar Blixt-leden i Arvika

Värmlandsfyndet
Dagens ros/firarhörnan
Sök recept
Till hittarecept.se