2017-08-03 10:32

2017-08-09 07:28

Det händer 4–10/8

DET HÄNDER

Fredag 4 augusti

Musik

Arvika

Arvika hamnfest, Olssons brygga

Karlstad

Titiyo, Nöjesfabriken, kl 18.00–23.00

Ekshärad

BBQ med livemusik, Sun Dance Ranch, kl 18.00

Dans

Arvika

Spelfinkarna, Klässbols Folkets park, kl 19.00

Övrigt

Karlstad

Minidisco för barn, Mariebergsskogen, kl 15.00–17.00

Lördag 5 augusti

Musik

Arvika

Arvika hamnfest, Olssons brygga

Karlstad

Trio Backstage, The Bull Bar, kl 22.00

Dans

Koppom

Matz Rogers orkester, Solliden, kl 20.00

Säffle

Lördagscafé, Silvénska, kl 11.00

Söndag 6 augusti

Musik

Lysvik

Camell duo, Hembygdsgården, kl 14.00

Dans

Gräsmark

Framed orkester, hembygdsgården, kl 18.00

Molkom

Stickan & Classe, Upperudslogen, kl 18.00

Tisdag 8 augusti

Musik

Arvika

Sommarturné med 2017 års Jenny Lind-stipendiat, Parkhallen, kl 18.00

Onsdag 9 augusti

Musik

Arvika

Livequiz med Götz Kalas, Olssons brygga, kl 21.00

Karlstad

Sommarkryss med Anna Lindholm, Adam Fresk och Heléne Boqvist, Kronoparkskyrkan, kl 19.30

Koppom

Sören och Tony Kohlberg, Järnskogs hembygdsgård, kl 19.30

Sunne

Orgelkonsert med Christopher Herrick, Sunne kyrka, kl 12.00

Dans

Högboda

Logdans till Svantes, Orrnäset, kl 18.00–21.30

Sunne

Per-Håkans. Gårdsjölogen, kl 19.00–23.00

Övrigt

Sunne

Föreläsning med författaren Bob Hansson, Sunne församlingshem, kl 14.00

Torsdag 10 augusti

Musik

Arvika

Musikcafé med Gamla polarna, Fredros bygdegård, kl 19.00

Karlstad

Sommarkryss och musikquiz med Albin och Anders, Träffpunkt resurscentrum, kl 14.00

Jazz och visa i sommarkväll, Helena Skyman Trio, Herrhagskyrkan, kl 19.00

Torsdagsquiz med Nick Borgen, Ankdammen, kl 20.00

Mr Walker, Nöjesfabriken

Fredag 4 augusti

Musik

Arvika

Arvika hamnfest, Olssons brygga

Karlstad

Titiyo, Nöjesfabriken, kl 18.00–23.00

Ekshärad

BBQ med livemusik, Sun Dance Ranch, kl 18.00

Dans

Arvika

Spelfinkarna, Klässbols Folkets park, kl 19.00

Övrigt

Karlstad

Minidisco för barn, Mariebergsskogen, kl 15.00–17.00

Lördag 5 augusti

Musik

Arvika

Arvika hamnfest, Olssons brygga

Karlstad

Trio Backstage, The Bull Bar, kl 22.00

Dans

Koppom

Matz Rogers orkester, Solliden, kl 20.00

Säffle

Lördagscafé, Silvénska, kl 11.00

Söndag 6 augusti

Musik

Lysvik

Camell duo, Hembygdsgården, kl 14.00

Dans

Gräsmark

Framed orkester, hembygdsgården, kl 18.00

Molkom

Stickan & Classe, Upperudslogen, kl 18.00

Tisdag 8 augusti

Musik

Arvika

Sommarturné med 2017 års Jenny Lind-stipendiat, Parkhallen, kl 18.00

Onsdag 9 augusti

Musik

Arvika

Livequiz med Götz Kalas, Olssons brygga, kl 21.00

Karlstad

Sommarkryss med Anna Lindholm, Adam Fresk och Heléne Boqvist, Kronoparkskyrkan, kl 19.30

Koppom

Sören och Tony Kohlberg, Järnskogs hembygdsgård, kl 19.30

Sunne

Orgelkonsert med Christopher Herrick, Sunne kyrka, kl 12.00

Dans

Högboda

Logdans till Svantes, Orrnäset, kl 18.00–21.30

Sunne

Per-Håkans. Gårdsjölogen, kl 19.00–23.00

Övrigt

Sunne

Föreläsning med författaren Bob Hansson, Sunne församlingshem, kl 14.00

Torsdag 10 augusti

Musik

Arvika

Musikcafé med Gamla polarna, Fredros bygdegård, kl 19.00

Karlstad

Sommarkryss och musikquiz med Albin och Anders, Träffpunkt resurscentrum, kl 14.00

Jazz och visa i sommarkväll, Helena Skyman Trio, Herrhagskyrkan, kl 19.00

Torsdagsquiz med Nick Borgen, Ankdammen, kl 20.00

Mr Walker, Nöjesfabriken