2017-07-20 09:41

2017-07-20 09:41

Det händer 21-27/7

Fredag 21 juli

Musik

Arvika

Allsångskryssning med Johan Östling och Björn A Ling, Olssons Brygga, kl 21.30

Ekshärad

Kolbullekväll med Ljungbergs trio, Hamra Vadmalsstamp, kl 19

Säffle

Mikael Rickfors och Dan Hylander, Sagasalongen, kl 20

Karlstad

The Refreshments, Nöjesfabriken, kl 20

Övrigt

Munkfors

Bondkomukfestivalen, Fridolf Rhudin museet

Lördag 22 juli

Musik

Arvika

Top Cats, Olssons Brygga, kl 23

Tonkraft och Voices med musiker, Abba-konsert, Mikaelikyrkan, kl 19.30

Brunskog

Anders Lagerqvist, Mattias von Wachenfeldt, Brunskogs kyrka, kl 19.30

Glava

Jan Johansen och band, Glava glasbruk, kl 19.30

Karlstad

Sommarblandning, Alicia och Torbjörn Strand, Grava kyrka, kl 18

Röök, Rock Bar, kl 23

Säffle

Tor Sverre Rundgren, Silvénska, kl 11

Uddeholm

Rock in the barn, skivmässa, Captain Crimson, Toxic Rose, Smash Into Pieces med mera, Uddeholmsladan, kl 11–02

Söndag 23 juli

Musik

Brunskog

Brunskogs spelmanslag med solister, Brunskogs kyrka, kl 19.30

Hagfors

Midnattsorkestern, Hagfors kyrka, kl 11

Karlstad

Sommarsången med Lisbet Fredriksson med flera, Ölmhults missionshus, Väse, kl 19

Kil

Söndagskväll i Fryksta, Berndalens orkester med gäster, kl 19

Dans

Molkom

Junix, Upperudslogen, kl 18

Uddeholm

Donnez, Uddeholmsladan, kl 17–21

Måndag 24 juli

Musik

Sunne

Västanå folk festival, Berättarladan Rottneros, kl 15

Tisdag 25 juli

Musik

Brunskog

Ferlin i ord och musik i jazzton, Ali Djeridi och Andreas Hellkvist, Brunskogs kyrka, kl 19.30

Sunne

Västanå folk festival, Berättarladan Rottneros, kl 15

Onsdag 26 juli

Musik

Ekshärad

Chasmin Ekström med flera, Adinas Musikcafé, kl 19

Mellerud

Happy Jazz Please, Bolstad prästgård

Dans

Högboda

Kalle & Stefan, Orrnäset, kl 18–21.30

Koppom

Bonde söker fru-Nisse från N Lian, Järnskogs hembygdsgård, kl 19.30

Sunne

Kindbergs, Gårdsjölogen, kl 19–23

Torsdag 27 juli

Musik

Brunskog

Per Olsson, Matilda Sterby, Brunskogs kyrka, kl 19.30

Ekshärad

Torleif Styffe med vänner, Ekshärads kyrka, kl 19

Hammarö

Jussi på svenska, Kent Lundberg, Maria Carlsson, Hammars gård, kl 19

Karlstad

Schubert, Britten & Peterson Berger, Marianne Myrsten, Helena Strömberg, Herrhagskyrkan, kl 19

Duo Rockers, Stadsträdgården, kl 14

Sommarungdomarna underhåller, Träffpunkt Resurscentrum, kl 14

Fredag 21 juli

Musik

Arvika

Allsångskryssning med Johan Östling och Björn A Ling, Olssons Brygga, kl 21.30

Ekshärad

Kolbullekväll med Ljungbergs trio, Hamra Vadmalsstamp, kl 19

Säffle

Mikael Rickfors och Dan Hylander, Sagasalongen, kl 20

Karlstad

The Refreshments, Nöjesfabriken, kl 20

Övrigt

Munkfors

Bondkomukfestivalen, Fridolf Rhudin museet

Lördag 22 juli

Musik

Arvika

Top Cats, Olssons Brygga, kl 23

Tonkraft och Voices med musiker, Abba-konsert, Mikaelikyrkan, kl 19.30

Brunskog

Anders Lagerqvist, Mattias von Wachenfeldt, Brunskogs kyrka, kl 19.30

Glava

Jan Johansen och band, Glava glasbruk, kl 19.30

Karlstad

Sommarblandning, Alicia och Torbjörn Strand, Grava kyrka, kl 18

Röök, Rock Bar, kl 23

Säffle

Tor Sverre Rundgren, Silvénska, kl 11

Uddeholm

Rock in the barn, skivmässa, Captain Crimson, Toxic Rose, Smash Into Pieces med mera, Uddeholmsladan, kl 11–02

Söndag 23 juli

Musik

Brunskog

Brunskogs spelmanslag med solister, Brunskogs kyrka, kl 19.30

Hagfors

Midnattsorkestern, Hagfors kyrka, kl 11

Karlstad

Sommarsången med Lisbet Fredriksson med flera, Ölmhults missionshus, Väse, kl 19

Kil

Söndagskväll i Fryksta, Berndalens orkester med gäster, kl 19

Dans

Molkom

Junix, Upperudslogen, kl 18

Uddeholm

Donnez, Uddeholmsladan, kl 17–21

Måndag 24 juli

Musik

Sunne

Västanå folk festival, Berättarladan Rottneros, kl 15

Tisdag 25 juli

Musik

Brunskog

Ferlin i ord och musik i jazzton, Ali Djeridi och Andreas Hellkvist, Brunskogs kyrka, kl 19.30

Sunne

Västanå folk festival, Berättarladan Rottneros, kl 15

Onsdag 26 juli

Musik

Ekshärad

Chasmin Ekström med flera, Adinas Musikcafé, kl 19

Mellerud

Happy Jazz Please, Bolstad prästgård

Dans

Högboda

Kalle & Stefan, Orrnäset, kl 18–21.30

Koppom

Bonde söker fru-Nisse från N Lian, Järnskogs hembygdsgård, kl 19.30

Sunne

Kindbergs, Gårdsjölogen, kl 19–23

Torsdag 27 juli

Musik

Brunskog

Per Olsson, Matilda Sterby, Brunskogs kyrka, kl 19.30

Ekshärad

Torleif Styffe med vänner, Ekshärads kyrka, kl 19

Hammarö

Jussi på svenska, Kent Lundberg, Maria Carlsson, Hammars gård, kl 19

Karlstad

Schubert, Britten & Peterson Berger, Marianne Myrsten, Helena Strömberg, Herrhagskyrkan, kl 19

Duo Rockers, Stadsträdgården, kl 14

Sommarungdomarna underhåller, Träffpunkt Resurscentrum, kl 14