2017-06-23 06:00

2017-06-23 06:00

Det händer 23-29 juni

Fredag 23 juni

Midsommar

Arvika

Sågudden, kl 14

Glava hembygdsgård, kl 15

Älgå hembygdsgård, kl 16

Eda

Järnskogs hembygdsgård, kl 14

Eda hembygdsgård, kl 13

Filipstad

Klintgården, Gåsborn, kl 13

Munkeberg, kl 15

Forshaga

Hembygdsgården, kl 13

Grums

Borgvik, kl 12–16

Hagfors

Uddeholm, Herrgårdsparken, kl 13.30

Hembygdsgården, kl 13

Kärnåsens hembygdsgård, kl 12

Ekshärad, kl 15

Hammarö

Skoghallsparken, kl 12–14

Karlstad

Träfotere, Hynboholm, kl 15

Alsters herrgård, kl 11.45–15

Mariebergsskogen, kl 12–14

Bomstad, kl 14

Kil

Orrnäset, Högboda, kl 14–18

Fornminnesgården Säldebråten, kl 15–18

Stora Kils hembygdsgård, kl 14–18

Kristinehamn

Hembygdsgården, kl 15

Bygdegården Kväggeshyttan, kl 12–15

Bergsjö bygdegård, kl 14.30

Ransäter

Hembygdsgården, kl 13

Storfors

Bjurbäckens slussar, kl 12

Sunne

Berga gård, Lysvik, kl 15

Hembygdsgården, kl 13

Gräsmarks hembygdsgård, kl 12–17

Ås Brunn, Östra Ämtervik, kl 14

Säffle

Långserud, kl 11–13

Torsby

Herrgårdsparken, kl 15.30

Årjäng

Silbodals hembygdsgård, kl 17

musik

Svanskog

Birgersons damorkester, Svanskogs kyrka, kl 19.30

Lördag 24 juni

musik

Arvika

By Lightning, Olssons Brygga, kl 23

Karlstad

Bertil Andersson, David Andersson och Anna Andersson-Blomqvist, Grava kyrka, kl 18

Årjäng

Liselott & Jonas Bergsten med flera, Claras Torg, kl 11.30

dans

Gunnarskog

Pia Pihlgrens & Fernandoz, Gunnevi, kl 21

Uddeholm

Top Cats och The Swamp Shakers, Uddeholmsladan, kl 21–01.30

Onsdag 28 juni

musik

Koppom

Anders Brobyns orkester med Owe Walter, Järnskogs hembygdsgård, kl 19.30

Sunne

Gitarrkonsert med Magnus Gutke, Sunne kyrka, kl 19

dans

Högboda

Stickan & Classe, Orrnäset, kl 18–21.30

Sunne

Streaplers, Gårdsjölogen, kl 19–23

barn

Hammarö

Snövit, från 6 år, Skoghallsparken, kl 18

Torsdag 29 juni

musik

Arvika

Hebbe Sisters, Fredros bygdegård, kl 19

Karlstad

Putte i parken, även fredag och lördag. Norra fältet

Kören Sångkompaniet, Herrhagskyrkan, kl 19

Fredag 23 juni

Midsommar

Arvika

Sågudden, kl 14

Glava hembygdsgård, kl 15

Älgå hembygdsgård, kl 16

Eda

Järnskogs hembygdsgård, kl 14

Eda hembygdsgård, kl 13

Filipstad

Klintgården, Gåsborn, kl 13

Munkeberg, kl 15

Forshaga

Hembygdsgården, kl 13

Grums

Borgvik, kl 12–16

Hagfors

Uddeholm, Herrgårdsparken, kl 13.30

Hembygdsgården, kl 13

Kärnåsens hembygdsgård, kl 12

Ekshärad, kl 15

Hammarö

Skoghallsparken, kl 12–14

Karlstad

Träfotere, Hynboholm, kl 15

Alsters herrgård, kl 11.45–15

Mariebergsskogen, kl 12–14

Bomstad, kl 14

Kil

Orrnäset, Högboda, kl 14–18

Fornminnesgården Säldebråten, kl 15–18

Stora Kils hembygdsgård, kl 14–18

Kristinehamn

Hembygdsgården, kl 15

Bygdegården Kväggeshyttan, kl 12–15

Bergsjö bygdegård, kl 14.30

Ransäter

Hembygdsgården, kl 13

Storfors

Bjurbäckens slussar, kl 12

Sunne

Berga gård, Lysvik, kl 15

Hembygdsgården, kl 13

Gräsmarks hembygdsgård, kl 12–17

Ås Brunn, Östra Ämtervik, kl 14

Säffle

Långserud, kl 11–13

Torsby

Herrgårdsparken, kl 15.30

Årjäng

Silbodals hembygdsgård, kl 17

musik

Svanskog

Birgersons damorkester, Svanskogs kyrka, kl 19.30

Lördag 24 juni

musik

Arvika

By Lightning, Olssons Brygga, kl 23

Karlstad

Bertil Andersson, David Andersson och Anna Andersson-Blomqvist, Grava kyrka, kl 18

Årjäng

Liselott & Jonas Bergsten med flera, Claras Torg, kl 11.30

dans

Gunnarskog

Pia Pihlgrens & Fernandoz, Gunnevi, kl 21

Uddeholm

Top Cats och The Swamp Shakers, Uddeholmsladan, kl 21–01.30

Onsdag 28 juni

musik

Koppom

Anders Brobyns orkester med Owe Walter, Järnskogs hembygdsgård, kl 19.30

Sunne

Gitarrkonsert med Magnus Gutke, Sunne kyrka, kl 19

dans

Högboda

Stickan & Classe, Orrnäset, kl 18–21.30

Sunne

Streaplers, Gårdsjölogen, kl 19–23

barn

Hammarö

Snövit, från 6 år, Skoghallsparken, kl 18

Torsdag 29 juni

musik

Arvika

Hebbe Sisters, Fredros bygdegård, kl 19

Karlstad

Putte i parken, även fredag och lördag. Norra fältet

Kören Sångkompaniet, Herrhagskyrkan, kl 19