2017-04-06 13:47

2017-04-06 13:47

Det händer 7/4-14/4

DET HÄNDER

Fredag 7 april

musik

Karlstad

Little Jinder, Nöjesfabriken

Arga Fuskbyggarna, Rock Bar, kl 23

Afterwork med Robert Lighthouse, Bull Bar, kl 17

Monte Nour & Purslane, Bull Bar, kl 22

Great Balls of Fire, Per-Erik Jonsson med bland andra Erika Jonsson. Scalateatern kl 19:30

Säffle

Jan-Olof Andersson & Lars Klevstrand, Medborgarhuset, kl 19

Åmål

Thymeshift & Amsler, Not Quite, kl 18–21

Scen

Karlstad

I sista minuten, Tempelriddaren kl 19

övrigt

Karlstad

Lennart Fernkvist visar bilder och berättar, Träffpunkt Hagaborg, kl 14

Lördag 8 april

musik

Arvika

Jan ”Harpo” Svensson, Billingsudde, kl 19

Retro, Rackstadmuseet, kl 16

Karlstad

Mark Zero & With Heavy Hearts, Rock Bar, kl 22

Among Souls & Johan Olsen, Bull Bar, kl 22

Club Radium, Digidroid och dj Paulina, Barbros Brygga, kl 21–01

Kil

Tomas Andersson Wij, Kulturhuset Kils arena

Säffle

Anette & Carl Svanelind, Silvénska, kl 11

scen

Karlstad

I sista minuten, Tempelriddaren kl 19

Glädje i Tal & Ton, BengtIngvars mä Anders, Väse-Bäckelids bygdegård, kl 19

Torleif Styffe kåserar med sina musicerande vänner Leif Nygren och Tina Wåhlén, Vårt hus, Skattkärr, kl 15

dans

Forshaga

Donnez, Folkets hus, kl 20–24

Söndag 9 april

musik

Arvika

Matteuspassionen, Bach, Trefaldighetskyrkan, kl 18

Hammarö

Wermland Big Band, Rigmor Gustafsson, Andreas Jonsson, Daniel Nolgård, Folkets hus, Skoghall, kl 18

Karlstad

Jerry Williams, Karlstad CCC

scen

Munkfors

Ismael Ataria & Sophia Stinnerbom, Stensdalens ordenshus, kl 15

Karlstad

I sista minuten, Tempelriddaren kl 16

dans

Storfors

Mats Rogers, Folkets hus, kl 17–20.30

övrigt

Karlstad

Ann Augustsson om gamla Karlstad-original och Karlstads historia, Café King Creole, Haga, kl 15

Måndag 10 april

musik

Karlstad

En Duos, Bert och Peter, Träffpunkt Rud, kl 14

dans

Ekshärad

Motionsdans, Skoga bygdegård, kl 18.30–21

Scen

Karlstad

Kamrater, teater ”tidlöst relationsdrama”. Arenan, kl 19

Tisdag 11 april

musik

Karlstad

De två dinosaurerna, Curre B och Eric Apri, Träffpunkt Källan, Skåre, kl 14

dans

Arvika

Motionsdans, Parkhallen, kl 18.30–21.30

Onsdag 12 april

musik

Karlstad

Leif Hultin framför visor av Hasse & Tage, Café King Creole, Haga, kl 19

dans

Edsvalla

Kenneths orkester, Folkets hus, kl 18–21.30

Karlstad

Linedance med Lars Bjärgestam m fl, Träffpunkt Våxnäs, kl 14

Sunne

Motionsdans, Logen Kolsnäs, kl 19–21.30

scen

Karlstad

I sista minuten, Tempelriddaren kl 19

Torsdag 13 april

musik

Karlstad

Sinatrakonsert med Christer Nerfont och Anna Lindholm till Hammarö Storband, Arenan, kl 19

The Shadventnicks, Lord of the strings. Scalateatern kl 19:39

Karlstatösera, Träffpunkt Oskarslund, kl 14

Ulvsby Spelmän, Träffpunkt Andstigen, kl 14

scen

Karlstad

I sista minuten, Tempelriddaren kl 19

Fredag 7 april

musik

Karlstad

Little Jinder, Nöjesfabriken

Arga Fuskbyggarna, Rock Bar, kl 23

Afterwork med Robert Lighthouse, Bull Bar, kl 17

Monte Nour & Purslane, Bull Bar, kl 22

Great Balls of Fire, Per-Erik Jonsson med bland andra Erika Jonsson. Scalateatern kl 19:30

Säffle

Jan-Olof Andersson & Lars Klevstrand, Medborgarhuset, kl 19

Åmål

Thymeshift & Amsler, Not Quite, kl 18–21

Scen

Karlstad

I sista minuten, Tempelriddaren kl 19

övrigt

Karlstad

Lennart Fernkvist visar bilder och berättar, Träffpunkt Hagaborg, kl 14

Lördag 8 april

musik

Arvika

Jan ”Harpo” Svensson, Billingsudde, kl 19

Retro, Rackstadmuseet, kl 16

Karlstad

Mark Zero & With Heavy Hearts, Rock Bar, kl 22

Among Souls & Johan Olsen, Bull Bar, kl 22

Club Radium, Digidroid och dj Paulina, Barbros Brygga, kl 21–01

Kil

Tomas Andersson Wij, Kulturhuset Kils arena

Säffle

Anette & Carl Svanelind, Silvénska, kl 11

scen

Karlstad

I sista minuten, Tempelriddaren kl 19

Glädje i Tal & Ton, BengtIngvars mä Anders, Väse-Bäckelids bygdegård, kl 19

Torleif Styffe kåserar med sina musicerande vänner Leif Nygren och Tina Wåhlén, Vårt hus, Skattkärr, kl 15

dans

Forshaga

Donnez, Folkets hus, kl 20–24

Söndag 9 april

musik

Arvika

Matteuspassionen, Bach, Trefaldighetskyrkan, kl 18

Hammarö

Wermland Big Band, Rigmor Gustafsson, Andreas Jonsson, Daniel Nolgård, Folkets hus, Skoghall, kl 18

Karlstad

Jerry Williams, Karlstad CCC

scen

Munkfors

Ismael Ataria & Sophia Stinnerbom, Stensdalens ordenshus, kl 15

Karlstad

I sista minuten, Tempelriddaren kl 16

dans

Storfors

Mats Rogers, Folkets hus, kl 17–20.30

övrigt

Karlstad

Ann Augustsson om gamla Karlstad-original och Karlstads historia, Café King Creole, Haga, kl 15

Måndag 10 april

musik

Karlstad

En Duos, Bert och Peter, Träffpunkt Rud, kl 14

dans

Ekshärad

Motionsdans, Skoga bygdegård, kl 18.30–21

Scen

Karlstad

Kamrater, teater ”tidlöst relationsdrama”. Arenan, kl 19

Tisdag 11 april

musik

Karlstad

De två dinosaurerna, Curre B och Eric Apri, Träffpunkt Källan, Skåre, kl 14

dans

Arvika

Motionsdans, Parkhallen, kl 18.30–21.30

Onsdag 12 april

musik

Karlstad

Leif Hultin framför visor av Hasse & Tage, Café King Creole, Haga, kl 19

dans

Edsvalla

Kenneths orkester, Folkets hus, kl 18–21.30

Karlstad

Linedance med Lars Bjärgestam m fl, Träffpunkt Våxnäs, kl 14

Sunne

Motionsdans, Logen Kolsnäs, kl 19–21.30

scen

Karlstad

I sista minuten, Tempelriddaren kl 19

Torsdag 13 april

musik

Karlstad

Sinatrakonsert med Christer Nerfont och Anna Lindholm till Hammarö Storband, Arenan, kl 19

The Shadventnicks, Lord of the strings. Scalateatern kl 19:39

Karlstatösera, Träffpunkt Oskarslund, kl 14

Ulvsby Spelmän, Träffpunkt Andstigen, kl 14

scen

Karlstad

I sista minuten, Tempelriddaren kl 19