2017-02-16 15:39

2017-02-16 15:39

Det händer 17–23 februari

Fredag 17 februari

Musik

Karlstad

Les Misérables, Wermland Opera, kl 19

Afterwork med Marcus Bock, Bull Bar, kl 17

Comboio, Bull bar, kl 22

Packet, Rock bar, kl 23

Säffle

Pernilla Andersson, Medborgarhuset, kl 19

Dans

Ekshärad

Rios, Skoga bygdegård, kl 19–23

Hällefors

Kalle & Stefan, Folkets hus, kl 18–22

Scen

Karlstad

Marika Carlsson, Scalateatern kl 19:30

Lördag 18 februari

Musik

Karlstad

Les Misérables, Wermland Opera, kl 18

Rockerz, Bull bar, kl 22

Full Pull, Rock bar, kl 23

Sunne

Vispoeten Dan Berglund & La Fuite, jazztrio, Sunneslottet, kl 19

Säffle

Värmlandsnäskören, Silvénska, kl 11

Dans

Edsvalla

Nils Birgers, Folkets hus, kl 20–24

Ekshärad

Bob Stevens, Skoga bygdegård, kl 20–24

Kila

Kennets orkester, Norra Eds bygdegård, kl 20

Scen

Karlstad

Jonas Gardell - 30 år tillsammans, Karlstad CCC kl 19:30

Söndag 19 februari

Musik

Karlstad

Les Misérables, Wermland Opera, kl 15

Teresa Indebetou band, Scandic Winn, kl 18

Dans

Karlstad

Kjell Dahls orkester, Seniorernas hus, kl 17–20.30

Storfors

Gideons, Folkets hus, kl 17–20.30

Sunne

Chiquita, Logen Kolsnäs, kl 18–22

Måndag 20 februari

Dans

Ekshärad

Motionsdans, Skoga bygdegård, kl 18.30–21

Tisdag 21 februari

Musik

Karlstad

Karlstatösera, Träffpunkt Brattska, kl 14

Seniorsångarna, Träffpunkt Kronogården, kl 14

Dans

Arvika

Motionsdans, Parkhallen, kl 18.30–21.30

Onsdag 22 februari

Musik

Karlstad

Alabama Lovesnakes, King Creole, Haga, kl 19

Les Misérables, Wermland Opera, kl 19

Lycklig resa - en hyllning till Jan Johansson. Karlstad CCC kl 19

Dans

Grums

Hilltons, Gruvan, kl 18–21.30

Sunne

Motionsdans, Logen Kolsnäs, kl 19–21.30

Torsdag 23 februari

mMsik

Karlstad

Les Misérables, Wermland Opera, kl 19

En Duos med Bert och Peter, Träffpunkt Resurscentrum, kl 14

Anki & Bengt, Träffpunkt Skattkärr, kl 14

Säffle

Nils Landgren & Johan Norberg, Medborgarhuset, kl 19

Scen

Årjäng

Babben Larsson - Expedition Babben, Folkets hus lö 19

Karlstad

Henrik Schyffert - Var inte rädda. Scalateatern kl 19:30

Övrigt

Hammarö

Den flygande violinisten Bengt Steinert kåserar, Hammars gård, kl 19

Fredag 17 februari

Musik

Karlstad

Les Misérables, Wermland Opera, kl 19

Afterwork med Marcus Bock, Bull Bar, kl 17

Comboio, Bull bar, kl 22

Packet, Rock bar, kl 23

Säffle

Pernilla Andersson, Medborgarhuset, kl 19

Dans

Ekshärad

Rios, Skoga bygdegård, kl 19–23

Hällefors

Kalle & Stefan, Folkets hus, kl 18–22

Scen

Karlstad

Marika Carlsson, Scalateatern kl 19:30

Lördag 18 februari

Musik

Karlstad

Les Misérables, Wermland Opera, kl 18

Rockerz, Bull bar, kl 22

Full Pull, Rock bar, kl 23

Sunne

Vispoeten Dan Berglund & La Fuite, jazztrio, Sunneslottet, kl 19

Säffle

Värmlandsnäskören, Silvénska, kl 11

Dans

Edsvalla

Nils Birgers, Folkets hus, kl 20–24

Ekshärad

Bob Stevens, Skoga bygdegård, kl 20–24

Kila

Kennets orkester, Norra Eds bygdegård, kl 20

Scen

Karlstad

Jonas Gardell - 30 år tillsammans, Karlstad CCC kl 19:30

Söndag 19 februari

Musik

Karlstad

Les Misérables, Wermland Opera, kl 15

Teresa Indebetou band, Scandic Winn, kl 18

Dans

Karlstad

Kjell Dahls orkester, Seniorernas hus, kl 17–20.30

Storfors

Gideons, Folkets hus, kl 17–20.30

Sunne

Chiquita, Logen Kolsnäs, kl 18–22

Måndag 20 februari

Dans

Ekshärad

Motionsdans, Skoga bygdegård, kl 18.30–21

Tisdag 21 februari

Musik

Karlstad

Karlstatösera, Träffpunkt Brattska, kl 14

Seniorsångarna, Träffpunkt Kronogården, kl 14

Dans

Arvika

Motionsdans, Parkhallen, kl 18.30–21.30

Onsdag 22 februari

Musik

Karlstad

Alabama Lovesnakes, King Creole, Haga, kl 19

Les Misérables, Wermland Opera, kl 19

Lycklig resa - en hyllning till Jan Johansson. Karlstad CCC kl 19

Dans

Grums

Hilltons, Gruvan, kl 18–21.30

Sunne

Motionsdans, Logen Kolsnäs, kl 19–21.30

Torsdag 23 februari

mMsik

Karlstad

Les Misérables, Wermland Opera, kl 19

En Duos med Bert och Peter, Träffpunkt Resurscentrum, kl 14

Anki & Bengt, Träffpunkt Skattkärr, kl 14

Säffle

Nils Landgren & Johan Norberg, Medborgarhuset, kl 19

Scen

Årjäng

Babben Larsson - Expedition Babben, Folkets hus lö 19

Karlstad

Henrik Schyffert - Var inte rädda. Scalateatern kl 19:30

Övrigt

Hammarö

Den flygande violinisten Bengt Steinert kåserar, Hammars gård, kl 19