2016-10-13 13:07

2016-10-13 13:07

Det händer 14/10-20/10

DET HÄNDER I VECKAN

Fredag 14 oktober

musik

Karlstad

Sailors Grave, Bull Bar, kl 17

Robert Lighthouse, Bull Bar, kl 22

Small Lake Experience, Rock Bar, kl 23

Sissel Kyrkjebø, KCCC kl 19

dans

Ekshärad

Samzons, Skoga bygdegård, kl 19–23

Åmotfors

Trivseldans med Cedrix orkester, Folkets hus, kl 19–23

Lördag 15 oktober

musik

Arvika

Bagge & Wåtz, Br Olssons Kvarteret, kl 22

Karlstad

Soul på svenska, Bull Bar, kl 22

Full Pull, Rock Bar, kl 23

Svanskog

Musikcafé med Svanskogs dragspelsgrupp, Skäggebyns bygdegård, kl 19

Säffle

Folkkören, Silvénska, kl 11

dans

Forshaga

Horizont, Folkets hus, kl 20–24

Scen

Karlstad

Henrik V, Folkteatern Järnet, Gjuteriet, kl 19

Tillbaka till den förbjudna planeten, Scalateatern

Kil

Maltes minuter, Kil arena kl 19

övrigt

Karlstad

Urban Edberg, Löparnisse, berättaren och entreprenören, Kronoparkskyrkan, kl 9

Söndag 16 oktober

musik

Karlstad

Tingvallakyrkans musikkår, Tingvallakyrkan, kl 16

Musikcafé med Göran Isaksson, Pingstkyrkan, Skattkärr, kl 16

Torsby

Torsby stråkorkester med Tomas Bergström, Norra Finnskoga kyrka, kl 16

dans

Dals Långed

Mats-Lennarts, Långeds Folkets hus, kl 17-20.30

teater

Karlstad

Dagbrott, Riksteatern, Arenan, kl 19

Måndag 17 oktober

dans

Ekshärad

Motionsdans, Byn, kl 18.30–21

teater

Karlstad

Henrik V, Folkteatern Järnet, Gjuteriet, kl 19

Tisdag 18 oktober

musik

Karlstad

Johan Lönnstam, Träffpunkt Brattska, kl 14

Lasse Jansson, Träffpunkt Kronogården, kl 14

scen

Karlstad

Albertus & Fälts soppa, Tempelriddaren, kl 12.10

teater

Arvika

Dagbrott, Riksteatern, Svea Bio & Teater, kl 19

Karlstad

Henrik V, Folkteatern Järnet, Gjuteriet, kl 19

övrigt

Karlstad

Raghad Alghanem berätter om flykten från Syrien, Seniorernas hus, kl 14

Onsdag 19 oktober

musik

Karlstad

Andreas Jonsson & The Pink Cadillac Band, King Creole, Haga, kl 19

dans

Edsvalla

Svantes, Folkets hus, kl 18–21.30

Sunne

Motionsdans, Logen Kolsnäs, kl 19–21.30

Torsdag 20 oktober

musik

Hammarö

Höstvisor med västanvind, Trio Consense, Hammars gård, kl 19

Karlstad

Les Misérables, Wermland Opera, kl 19

Tillbaka till den förbjudna planeten, Scalateatern kl 19

Säffle

Second Line Jazzband, Comfort Hotel Royal, kl 19

Fredag 14 oktober

musik

Karlstad

Sailors Grave, Bull Bar, kl 17

Robert Lighthouse, Bull Bar, kl 22

Small Lake Experience, Rock Bar, kl 23

Sissel Kyrkjebø, KCCC kl 19

dans

Ekshärad

Samzons, Skoga bygdegård, kl 19–23

Åmotfors

Trivseldans med Cedrix orkester, Folkets hus, kl 19–23

Lördag 15 oktober

musik

Arvika

Bagge & Wåtz, Br Olssons Kvarteret, kl 22

Karlstad

Soul på svenska, Bull Bar, kl 22

Full Pull, Rock Bar, kl 23

Svanskog

Musikcafé med Svanskogs dragspelsgrupp, Skäggebyns bygdegård, kl 19

Säffle

Folkkören, Silvénska, kl 11

dans

Forshaga

Horizont, Folkets hus, kl 20–24

Scen

Karlstad

Henrik V, Folkteatern Järnet, Gjuteriet, kl 19

Tillbaka till den förbjudna planeten, Scalateatern

Kil

Maltes minuter, Kil arena kl 19

övrigt

Karlstad

Urban Edberg, Löparnisse, berättaren och entreprenören, Kronoparkskyrkan, kl 9

Söndag 16 oktober

musik

Karlstad

Tingvallakyrkans musikkår, Tingvallakyrkan, kl 16

Musikcafé med Göran Isaksson, Pingstkyrkan, Skattkärr, kl 16

Torsby

Torsby stråkorkester med Tomas Bergström, Norra Finnskoga kyrka, kl 16

dans

Dals Långed

Mats-Lennarts, Långeds Folkets hus, kl 17-20.30

teater

Karlstad

Dagbrott, Riksteatern, Arenan, kl 19

Måndag 17 oktober

dans

Ekshärad

Motionsdans, Byn, kl 18.30–21

teater

Karlstad

Henrik V, Folkteatern Järnet, Gjuteriet, kl 19

Tisdag 18 oktober

musik

Karlstad

Johan Lönnstam, Träffpunkt Brattska, kl 14

Lasse Jansson, Träffpunkt Kronogården, kl 14

scen

Karlstad

Albertus & Fälts soppa, Tempelriddaren, kl 12.10

teater

Arvika

Dagbrott, Riksteatern, Svea Bio & Teater, kl 19

Karlstad

Henrik V, Folkteatern Järnet, Gjuteriet, kl 19

övrigt

Karlstad

Raghad Alghanem berätter om flykten från Syrien, Seniorernas hus, kl 14

Onsdag 19 oktober

musik

Karlstad

Andreas Jonsson & The Pink Cadillac Band, King Creole, Haga, kl 19

dans

Edsvalla

Svantes, Folkets hus, kl 18–21.30

Sunne

Motionsdans, Logen Kolsnäs, kl 19–21.30

Torsdag 20 oktober

musik

Hammarö

Höstvisor med västanvind, Trio Consense, Hammars gård, kl 19

Karlstad

Les Misérables, Wermland Opera, kl 19

Tillbaka till den förbjudna planeten, Scalateatern kl 19

Säffle

Second Line Jazzband, Comfort Hotel Royal, kl 19