2016-09-23 06:00

2016-09-23 06:00

Det händer 23–29 september

DET HÄNDER

Fredag 23 september

musik

Karlstad

Veronica Maggio, förband: Maria Andersson Nöjesfabriken

Lasse Jansson, Träffpunkt Hagaborg, kl 14

Les Misérables, Wermland Opera, kl 18

Rascalls & Racoon, Båten, kl 22

Havet, The Bull Bar, kl 22

dans

Arvika

Kenneths, PRO danskväll, Jössefors FH, kl 19

Lördag 24 september

musik

Arvika

Vokalensemblen Perunika, Musikhögskolan Ingesund, kl 18

Hagfors

Räk- och trubadurfrossa med Janne Karlsson, Hotell Monica

Karlstad

Nightmen, Båten kl 21

Les Misérables, Wermland Opera, kl 18

Gustav Mahler, symfoni nr 4, Anna-Maria Krawe, Wermland Opera, kl 13

Mount David, The Bull Bar, kl 22

Mile & Meltdown, The Rock Bar, kl 23

Kristinehamn

David Urwitz, Mastmagasinet, kl 21

Klässbol

Viskväll med Granny K och Lonesome Pickers, Billingsudde, kl 19

Mangskog

Familjen Arnesson och The Vikings, Mangskogs FH, kl 18

dans

Uddeholm

Larz Kristerz, Uddeholmsladan, kl 21–01

Kila

Spelfinkarna, Norra Eds bygdegård, kl 20

Skoga

Claes Lövgrens orkester, Skoga Bygdegård, kl 20–24

övrigt

Filipstad

Filmfestival med filmer gjorda i kommunen under sommaren av nyanlända, svenskar och nysvenskar Folkan Bio i Filipstad, kl 13

Söndag 25 september

musik

Karlstad

Melodikryss, King Creole, kl 15

Daniel Karlsson Trio, Arenan, kl 18

Les Misérables, Wermland Opera, kl 15

Karlstads Kammarkör sjunger Steve Dobrogosz, Domkyrkan, kl 18

Svanskog

Musikcafé med Treklövern med Ström, Ödebyns bygdegård, kl 16

dans

Karlstad

Thoniez, Seniorernas hus, kl 17.00

Måndag 26 september

dans

Ekshärad

Motionsdans, Byn, kl 18.30–21

musik

Karlstad

Erich och Gustaf underhåller, Träffpunkt Rud, kl 14

Tisdag 27 september

övrigt

Karlstad

Selma kommer på besök, Träffpunkt Peking, Åsbacka, Molkom kl 14

Onsdag 28 september

musik

Karlstad

Göran Isaksson, Träffpunkt Granberga, kl 14

Körsång med Sångfåglarna, Träffpunkt Våxnäs, kl 14

Torsby

Visor och skrönor med Björn Sandborgh, Missionskyrkan, kl 11

dans

Grums

Hedins orkester, Gruvan, kl 18–21.30

Sunne

Motionsdans, Logen Kolsnäs, kl 19–21.30

övrigt

Arvika

Naturfilmaren Ulf Jonasson visar filmen om eken, hörsalen Arvika bibliotek, kl 18

Säffle

Stand up med Thomas Järvheden, Krokstad herrgård, kl 19

Torsdag 29 september

musik

Karlstad

Musikcafé med Anki och Bengt, Träffpunkt Skattkärr, kl 14

Säffle

Jazz med Karin Krog, Comfort Hotel Royal, kl 19

dans

Arvika

Motionsbugg, IOGT NTO-salen, kl 19

Fredag 23 september

musik

Karlstad

Veronica Maggio, förband: Maria Andersson Nöjesfabriken

Lasse Jansson, Träffpunkt Hagaborg, kl 14

Les Misérables, Wermland Opera, kl 18

Rascalls & Racoon, Båten, kl 22

Havet, The Bull Bar, kl 22

dans

Arvika

Kenneths, PRO danskväll, Jössefors FH, kl 19

Lördag 24 september

musik

Arvika

Vokalensemblen Perunika, Musikhögskolan Ingesund, kl 18

Hagfors

Räk- och trubadurfrossa med Janne Karlsson, Hotell Monica

Karlstad

Nightmen, Båten kl 21

Les Misérables, Wermland Opera, kl 18

Gustav Mahler, symfoni nr 4, Anna-Maria Krawe, Wermland Opera, kl 13

Mount David, The Bull Bar, kl 22

Mile & Meltdown, The Rock Bar, kl 23

Kristinehamn

David Urwitz, Mastmagasinet, kl 21

Klässbol

Viskväll med Granny K och Lonesome Pickers, Billingsudde, kl 19

Mangskog

Familjen Arnesson och The Vikings, Mangskogs FH, kl 18

dans

Uddeholm

Larz Kristerz, Uddeholmsladan, kl 21–01

Kila

Spelfinkarna, Norra Eds bygdegård, kl 20

Skoga

Claes Lövgrens orkester, Skoga Bygdegård, kl 20–24

övrigt

Filipstad

Filmfestival med filmer gjorda i kommunen under sommaren av nyanlända, svenskar och nysvenskar Folkan Bio i Filipstad, kl 13

Söndag 25 september

musik

Karlstad

Melodikryss, King Creole, kl 15

Daniel Karlsson Trio, Arenan, kl 18

Les Misérables, Wermland Opera, kl 15

Karlstads Kammarkör sjunger Steve Dobrogosz, Domkyrkan, kl 18

Svanskog

Musikcafé med Treklövern med Ström, Ödebyns bygdegård, kl 16

dans

Karlstad

Thoniez, Seniorernas hus, kl 17.00

Måndag 26 september

dans

Ekshärad

Motionsdans, Byn, kl 18.30–21

musik

Karlstad

Erich och Gustaf underhåller, Träffpunkt Rud, kl 14

Tisdag 27 september

övrigt

Karlstad

Selma kommer på besök, Träffpunkt Peking, Åsbacka, Molkom kl 14

Onsdag 28 september

musik

Karlstad

Göran Isaksson, Träffpunkt Granberga, kl 14

Körsång med Sångfåglarna, Träffpunkt Våxnäs, kl 14

Torsby

Visor och skrönor med Björn Sandborgh, Missionskyrkan, kl 11

dans

Grums

Hedins orkester, Gruvan, kl 18–21.30

Sunne

Motionsdans, Logen Kolsnäs, kl 19–21.30

övrigt

Arvika

Naturfilmaren Ulf Jonasson visar filmen om eken, hörsalen Arvika bibliotek, kl 18

Säffle

Stand up med Thomas Järvheden, Krokstad herrgård, kl 19

Torsdag 29 september

musik

Karlstad

Musikcafé med Anki och Bengt, Träffpunkt Skattkärr, kl 14

Säffle

Jazz med Karin Krog, Comfort Hotel Royal, kl 19

dans

Arvika

Motionsbugg, IOGT NTO-salen, kl 19