
Succé för Queen-gänget från Värmland
RÄTTVIK: Dalhallas vd fick ståpäls
– Att påstå något annat vore bara falsk blygsamhet, säger en mycket nöjd Erik Rynefors. Det var en helt fantastisk kväll!
Foto: Rolf Matthies [Förstora]
Erik Rynefors är initiativtagaren bakom den här musikaliska framgången; han och hans rockkör, tillsammans med sångaren Johan Boding och hans band.
– Totalt är vi 27 stycken som står på scen. Plus nio stycken som svarar för teknik och service. Alla är lika viktiga.
”Spelglädje och nerv”
Lika viktiga för att kunna göra succé. Första gången på Scalateatern i Karlstad, ifjol höstas, då bland andra Dalhallas vd Håkan Ivarson kom för att se och höra.
– Jag fick ståpäls, deklarerade han efter föreställningen. Vilken spelglädje och nerv!
Efter den recensionen var det i princip klart att hyllningen till det legendariska Londonbandet, med Freddie Mercury som frontfigur, skulle få chansen på den märkliga scenen i det gamla kalkbrottet utanför Rättvik.
– Men Dalhallas scen är dubbelt så stor som Scalas, berättar Erik Rynefors, så vi anlitade regissören Anders ”Butta” Börjesson för att hjälpa oss med att utveckla showen. Utan honom, och utan den glödande entusiasmen i hela ensemblen, tror jag inte att vi hade kunnat bli så här framgångsrika.
Nästan helt utsålt
Dalhalla var nästan helt utsålt – 4 200 åskådare ryms i kalkbrottet; 3 500 var på plats. En av dem som njöt av föreställningen var Värmlands landshövding, Eva Eriksson.
– Stort, kommenterar Erik Rynefors. Det var överhuvudtaget en mäktig kväll. Kändes litegrann som att vara i en fullsatt Löfbergs Lila Arena när Färjestad tar SM-guld...
Även vaktmästarna och den övriga personalen på Dalhalla var eld och lågor över A Night At The Opera.
– De sa spontant att det var det bästa de hade sett och hört på hela sommaren. Och det måste man ta som stort beröm – de är minst sagt bortskämda med god musik av stora artister.




































































