Vad ska ni göra med In Flames?

Hallå där..

..Andreas Werling, 25, på Karlstadsföretaget Crow & allies, som ska på jobbresa runt jorden med In Flames.
Publicerad: 2012-09-22 14:45

– Vi har fått uppdraget att göra en mängd olika digitala produkter för In Flames. Det rör sig om till exempel hemsidor men också om digital strategi kring sociala medier.

Det här är inget jobb du tänker göra hemma vid datorn?

– Nej, jag kommer att följa med bandet, först till Tokyo på en turné de gör med amerikanska Slayer. Sedan ska jag följa med till flera städer i USA. Las Vegas, Los Angeles och Phoenix bland andra.

Vad är det du ska göra rent praktiskt?

– Filma, fota, twittra, Göra tävlingar för fancluben, sköta deras Facebook-sida och andra sociala medier. Det är en stor apparat att driva, de har 836 640 fans på sin Facebook-sida. Det ska bli kul att hänga på den här karusellen.

Ni har jobbat med bland andra Petter tidigare, är In Flames en kund i dag till stor del för att du är ett fan av gruppen?

– Jag är absolut ett fan av gruppen och har lyssnat på dem i många år. Det är extra kul att jobba med någon som man verkligen gillar. Men de har sett det vi gjort tidigare och vi tyckte båda att det skulle vara väldigt givande att arbeta ihop. Det blev nyligen klart att vi även ska jobba med Entombed.

Förklara kraften i digital marknadsföring.

– Den är enorm. I mer traditionell marknadsföring så har du svårt att direkt läsa av resultatet, alltså vem som nås av reklamen, vilken åldersgrupp och så vidare. På sociala medier kan du pin pointa dina kunder betydligt mer. Vem vill du nå, när vill du nå dem och hur. Det är mer anpassningsbart vilket ger en större koll på marknadsföringen.

Carl Edlom
054-19 96 68
Skriv ut!  Skriv ut!  |  Tipsa en vän!  Tipsa!  |  Rätta fel i artikeln!  Rätta!
Just nu på ettan

Senaste nytt
Webbfrågan
Ska du se/såg du Eurovision song contest på lördag kväll?

Parkväxande blomma.
FLER

Har du en egen nyhet?

Vill du dela med dig av något som äger rum där du bor, eller en fin bild? Mejla in detta till oss! så kan det hamna under Läsarnas här på nwt.se. Läs mer om hur du bidrar till Läsarnas här.

Nöjen & evenemang  

Värmlandsfyndet
Dagens ros/firarhörnan
Sök recept
Till hittarecept.se