2017-10-05 06:00

2017-10-05 06:00

Engagerad teater berättar hjältesaga

MUSIKAL: "Annie" är den 44:e uppsättningen för Säffleoperan

SCEN. Säffleoperans uppsättning av musikalen ”Annie” berättar hjältesagan om en stark ung människas jakt på lycka.

– För mig är ”Annie” en klassisk hjältesaga, utbrister regissören Mattias Palm under en kort paus från de allra sista repetitioner.

– Hjälten i det här fallet är en föräldralös 11-åring utan en cent på fickan som lever på ett barnhus i depressionens New York på 30-talet, fortsätter han och torkar en svettdroppe ur pannan.

Musikalen ”Annie” hade sin urpremiär under 70-talet och har med tiden blivit en av de mest spelade musikalerna. Storyn har filmatiserats vid ett flertal tillfällen, senast 2014 i regi av Will Gluck och med Cameron Diaz och Jamie Foxx i rollistan.

– Flickans enda mening och mål i livet är att hitta sina föräldrar. En kall decembernatt ger hon sig av från barnhemmet för att uppfylla sina drömmar.

Hits

Det blir början på en saga som innehåller både nedförsbackar och motvind, både humor och tragik. Och rejält med musik. Flera av musikalens låtar är välkända hits – ”Tomorrow” är ett exempel, ”It's a Hard Knock Life” som Jay-Z har gjort en version av är en annan.

– Det är 44:e året som det spelas musikteater på Säffleoperan och vi var många som tog för givet att ”Annie” hade spelats tidigare, men det har den inte. Den passar väldigt bra med tanke på Säffleoperans verksamhet för barn, det är något som kännetecknar teatern, fortsätter Mattias Palm.

– Säffleoperan är väldigt mycket barnen, säger Johanna Norelius som står för koreografin.

– Vi har en undervisande verksamhet som vi startade 2007. Det är en stor del av vår förening. Extra kul också såklart med just ”Annie” är att alla huvudrollerna, både de goda och onda, görs av tjejer eller kvinnor,

Står för det optimistiska

Totalt medverkar 24 barn på scenen, de är uppdelade i två lag som alternerar. Totalt är det 50 personer på scenen plus orkester.

– Vi har vårt sätt att berätta som vi vill ska lysa igenom. I somras såg vi en uppsättning av ”Annie” i London, men den var inte alls gjord på det sätt vi vill göra. Det vi trycker på är att Annie är en stark tjej som står för det optimistiska som behövs för att vända det svarta.

Regissören Mattias Palm kommer ursprungligen från Malmö och har bland annat jobbat på Göteborgsoperan.

Du har jobbat med flera produktioner på Säffleoperan, vad tycker du kännetecknar teaterns uppsättningar?

– Engagemanget! Till 95 procent drivs arbetet av ideella krafter, allt bygger på en starkt engagerad verksamhet. Här finns en kärlek både till teatern och till teater som konstform. Det möter man inte på alla teatrar. Här finns också en samhörighet som är fantastiskt.

– Musikal för mig är samarbetets konstform. Alla komponenter, från danssteg till ljuskäglor, ska synkas.

Premiär för ”Annie” i Säffle är det på lördag den 7 oktober.

– För mig är ”Annie” en klassisk hjältesaga, utbrister regissören Mattias Palm under en kort paus från de allra sista repetitioner.

– Hjälten i det här fallet är en föräldralös 11-åring utan en cent på fickan som lever på ett barnhus i depressionens New York på 30-talet, fortsätter han och torkar en svettdroppe ur pannan.

Musikalen ”Annie” hade sin urpremiär under 70-talet och har med tiden blivit en av de mest spelade musikalerna. Storyn har filmatiserats vid ett flertal tillfällen, senast 2014 i regi av Will Gluck och med Cameron Diaz och Jamie Foxx i rollistan.

– Flickans enda mening och mål i livet är att hitta sina föräldrar. En kall decembernatt ger hon sig av från barnhemmet för att uppfylla sina drömmar.

Hits

Det blir början på en saga som innehåller både nedförsbackar och motvind, både humor och tragik. Och rejält med musik. Flera av musikalens låtar är välkända hits – ”Tomorrow” är ett exempel, ”It's a Hard Knock Life” som Jay-Z har gjort en version av är en annan.

– Det är 44:e året som det spelas musikteater på Säffleoperan och vi var många som tog för givet att ”Annie” hade spelats tidigare, men det har den inte. Den passar väldigt bra med tanke på Säffleoperans verksamhet för barn, det är något som kännetecknar teatern, fortsätter Mattias Palm.

– Säffleoperan är väldigt mycket barnen, säger Johanna Norelius som står för koreografin.

– Vi har en undervisande verksamhet som vi startade 2007. Det är en stor del av vår förening. Extra kul också såklart med just ”Annie” är att alla huvudrollerna, både de goda och onda, görs av tjejer eller kvinnor,

Står för det optimistiska

Totalt medverkar 24 barn på scenen, de är uppdelade i två lag som alternerar. Totalt är det 50 personer på scenen plus orkester.

– Vi har vårt sätt att berätta som vi vill ska lysa igenom. I somras såg vi en uppsättning av ”Annie” i London, men den var inte alls gjord på det sätt vi vill göra. Det vi trycker på är att Annie är en stark tjej som står för det optimistiska som behövs för att vända det svarta.

Regissören Mattias Palm kommer ursprungligen från Malmö och har bland annat jobbat på Göteborgsoperan.

Du har jobbat med flera produktioner på Säffleoperan, vad tycker du kännetecknar teaterns uppsättningar?

– Engagemanget! Till 95 procent drivs arbetet av ideella krafter, allt bygger på en starkt engagerad verksamhet. Här finns en kärlek både till teatern och till teater som konstform. Det möter man inte på alla teatrar. Här finns också en samhörighet som är fantastiskt.

– Musikal för mig är samarbetets konstform. Alla komponenter, från danssteg till ljuskäglor, ska synkas.

Premiär för ”Annie” i Säffle är det på lördag den 7 oktober.