2016-09-08 14:10

2016-09-08 14:10

Det händer 9/9-15/9

DET HÄNDER

Fredag 9 september

musik

Karlstad

Wermland Opera, Träffpunkt Hagaborg, kl 14

Purslane & Marcus E Eriksson, Bull Bar, kl 22

Reveal, Rock Bar, kl 23

Monte Nour, Arenan kl 21:15

dans

Arvika

Lasse Stefanz, Parkhallen, kl 21

Hällefors

Stickan & Classe, Folkets hus, kl 18–22

Scen

Karlstad

Dramaverket, improviserad teater, Arenan kl 22

Abundance, internationell dansfest, även lördag.

Lördag 10 september

musik

Karlstad

Brassmusik med Christian Lindberg, Karlstad CCC, kl 18

Pineapple Resort, Bull Bar, kl 22

Wreck 48, Rock Bar, kl 23

övrigt

Arvika

Geologins dag – Sveriges berggrund – en geologisk skapelseberättelse, Sven Åke Larson och Eva-Lena Tullborg, biblioteket, kl 11

Söndag 11 september

musik

Karlstad

Öppen scen, Bull Bar, kl 20

dans

Karlstad

Kindbergs, Holken, Mariebergsskogen, kl 18–22

Calle och Stefan, Seniorernas hus, kl 17

Måndag 12 september

musik

Karlstad

Solstabälgarna, Träffpunkt Rud, kl 14

dans

Ekshärad

Motionsdans, Byn, kl 18.30–21

övrigt

Säffle

Radiokorrespondenterna, Katja Magnusson (Istanbul), Beatrice Janzon (Paris), Medborgarhuset, kl 18.30

Tisdag 13 september

musik

Karlstad

Musikquiz med Lasse Jansson, Seniorernas hus, kl 14

Onsdag 14 september

musik

Karlstad

Les Misérables, Wermland Opera, kl 19

Skolungdomar sjunger och spelar, Träffpunkt Våxnäs, kl 14

Göran Isaksson, Seniorernas hus, kl 13.30

dans

Grums

Matz Rogers, Gruvan, kl 18–21.30

Sunne

Motionsdans, Logen Kolsnäs, kl 19–21.30

Torsdag 15 september

musik

Hammarö

Wien mina drömmars stad, Kent Lundberg, Rose-Marie Bäckstrand, Maria Carlsson, Hammars gård, kl 19

Karlstad

Les Misérables, Wermland Opera, kl 19

Anki & Bengt, Träffpunkt Skattkärr, kl 14

övrigt

Arvika

Homeparty med Gudrun Schyman, Olssons Brygga, kl 18–21

Fredag 9 september

musik

Karlstad

Wermland Opera, Träffpunkt Hagaborg, kl 14

Purslane & Marcus E Eriksson, Bull Bar, kl 22

Reveal, Rock Bar, kl 23

Monte Nour, Arenan kl 21:15

dans

Arvika

Lasse Stefanz, Parkhallen, kl 21

Hällefors

Stickan & Classe, Folkets hus, kl 18–22

Scen

Karlstad

Dramaverket, improviserad teater, Arenan kl 22

Abundance, internationell dansfest, även lördag.

Lördag 10 september

musik

Karlstad

Brassmusik med Christian Lindberg, Karlstad CCC, kl 18

Pineapple Resort, Bull Bar, kl 22

Wreck 48, Rock Bar, kl 23

övrigt

Arvika

Geologins dag – Sveriges berggrund – en geologisk skapelseberättelse, Sven Åke Larson och Eva-Lena Tullborg, biblioteket, kl 11

Söndag 11 september

musik

Karlstad

Öppen scen, Bull Bar, kl 20

dans

Karlstad

Kindbergs, Holken, Mariebergsskogen, kl 18–22

Calle och Stefan, Seniorernas hus, kl 17

Måndag 12 september

musik

Karlstad

Solstabälgarna, Träffpunkt Rud, kl 14

dans

Ekshärad

Motionsdans, Byn, kl 18.30–21

övrigt

Säffle

Radiokorrespondenterna, Katja Magnusson (Istanbul), Beatrice Janzon (Paris), Medborgarhuset, kl 18.30

Tisdag 13 september

musik

Karlstad

Musikquiz med Lasse Jansson, Seniorernas hus, kl 14

Onsdag 14 september

musik

Karlstad

Les Misérables, Wermland Opera, kl 19

Skolungdomar sjunger och spelar, Träffpunkt Våxnäs, kl 14

Göran Isaksson, Seniorernas hus, kl 13.30

dans

Grums

Matz Rogers, Gruvan, kl 18–21.30

Sunne

Motionsdans, Logen Kolsnäs, kl 19–21.30

Torsdag 15 september

musik

Hammarö

Wien mina drömmars stad, Kent Lundberg, Rose-Marie Bäckstrand, Maria Carlsson, Hammars gård, kl 19

Karlstad

Les Misérables, Wermland Opera, kl 19

Anki & Bengt, Träffpunkt Skattkärr, kl 14

övrigt

Arvika

Homeparty med Gudrun Schyman, Olssons Brygga, kl 18–21