"Värmlänningarna" drog publik för 59:e året i rad

MUNKFORS: Midsommarpremiär för tal, sång- och dansspel

I snart sex decennier har den uppförts, Fredrik August Dahlgrens ”Värmlänningarna”. På midsommarafton var det dags igen. Platsen för skådespelet var Ransäters hembygdsgård och Suzanne Carling stod för regi.
Publicerad: 2012-06-25 10:14
Kusinerna Lisa Lunde Persson och Einar Lunde deltog glatt i midsommardansen på Ransäters hembygdsgård.
Foto: Lisa Olaison
 [Förstora] 
Populär var programpunkten "barnens midsommarfirande". Låten små grodorna framkallade glädje hos barnen och nostalgiska minnen hos de vuxna.
Foto: Lisa Olaison
 [Förstora] 

Foto: Lisa Olaison
 [Förstora] 
Amalia Olsson 14 månader upplevde sin första midsommar på Ransäters hembygdsgård.
Foto: Lisa Olaison
 [Förstora] 

Handlingen i Värmlänningarna är enkel- den rike bondsonen Erik ska giftas bort med en flicka som tillhör samma samhällsklass som han själv. Men Erik själv har bara ögon för den fattiga Anna. I slutändan får de varandra, men vägen dit är självklart inte helt okomplicerad. Eriks dominante far vill inte låta sonen göra sitt eget val utan hotar att göra honom arvlös om han gifter sig med Anna.

I årets rollbesättning finns bland andra Lineah Svärd som spelar rollen som Anna och Erik spelas av Mattias Palm. Suzanne Carling står som regissör för nionde året i rad. Under fyra dagar i juni kommer uppförandet av Värmlänningarna att kunna beskådas i Ransäters amfiteater också kallad Gropen. Premiären på fredagen var en del av det traditionella midsommarfirandet på samma plats.

Dans och lotterier

Förutom pjäsen kunde midsommarfirarna delta i programpunkten ”barnens midsommarfirande” där dans runt stången stod på schemat. Klassiska festlåtar som Små grodorna gladde både vuxna och barn. Besökarna kunde också åka karusell och delta i olika lotterier.

Den amerikanska dansgruppen Lindsborg Swedish folk dancers underhöll publiken med traditionell dans. Staden Lindsborg grundades en gång i tiden av svenska immigranter och det skandinaviska kulturella arvet genomsyrar än idag ortsbefolkningen. Både besökarna och dansarna i Lindsborg Swedish folk dancers slapp regn eftersom midsommarafton i Ransäter bjöd på soligt, om än något blåsigt väder.

Pernilla Karlsson Pilquinao
054-19 98 21
Skriv ut!  Skriv ut!  |  Tipsa en vän!  Tipsa!  |  Rätta fel i artikeln!  Rätta!
Just nu på ettan

Senaste nytt
I dagens NWT
I dagens NWT
Fredag och lön för väldigt många. I papperstidningen får du tips om vad du kan göra för pengarna.

Fynda på stan eller kanske gå och se Olle Ljungström i Mariebergsskogen i morgon?

Fler evenemangstips och butikserbjudanden i pappersupplagan. Missa inte det!

Webbfrågan
Vad saknar du mest på och i Vänern?

Parkväxande blomma.
FLER

Har du en egen nyhet?

Vill du dela med dig av något som äger rum där du bor, eller en fin bild? Mejla in detta till oss! så kan det hamna under Läsarnas här på nwt.se. Läs mer om hur du bidrar till Läsarnas här.

Värmlandsfyndet
Dagens ros/firarhörnan
Sök recept
Till hittarecept.se