
Recepten till Trädgårdspassion
RECEPT
Nässelsoppa
En del tycker kanske att nässlor är ett otyg i trädgården men Stefan och Reuven betraktar dem som en välsignelse. Om de inte sticks förstås. Nässlor är enda födan för vissa fjärilar och också huvudingrediensen i en delikat soppa.
Bäst är det att plocka nässlor om våren när bladen är späda och helst inte är mer än 5 centimeter långa. Skölj och rensa nässlorna noga. Blanchera, det vill säga förväll, nässlorna några minuter i rikligt med lättsaltat kokande vatten, kyl sedan hastigt av dem i kallt vatten och hacka dem fint för hand. Frys sedan in nässlorna i enliters fryspåsar så kan man njuta av nässelsoppa hela året, tipsar Reuven.
Receptet till den här nässelsoppan kommer från Stefans mor Ingrid och den blir delikat! Incredible easy and superb – I promise! skriver Reuven på hemsidan.
(Till 4 personer)
1 finhackad gul lök
2 msk smör
2 msk mjöl
2 l förvällda och hackade nässlor
1 l vatten
2 höns- eller andra buljongtärningar
salt och peppar efter smak
1 dl grädde
Nyriven muskot
Garnering
2 hårdkokta skalade hönsägg eller 8 vaktelägg
finklippt gräslök
Så här gör man: Fräs löken lätt i smöret i 4–5 minuter utan att den tar färg. Ta kastrullen av värmen och rör ner mjölet och sedan lite i taget allt vatten. Smula i buljongtärningarna och lägg sedan i nässlorna. Krydda med salt och peppar samt muskot efter smak. Låt soppan sjuda i 20 minuter och täck kastrullen delvis med lock. Innan soppan serveras tillsätter man grädden och låter den få ett uppkok. Garnera varje tallrik med ett halvt hårdkokt ägg. Riktigt elegant blir soppan med vaktelägg. I så fall tar man två ägg per tallrik. Strö över finklippt gräslök.
Kyckling med torkad Karl Johansvamp, vermouth och timjan
Den här kycklingrätten fick Stefan och Reuven inspiration till ett år när den närbelägna skogen var full av Karl Johansvampar. Väl hemma skivades svampen och torkades i 7–8 timmar i en torkugn. Man kan naturligtvis också ta färsk Karl Johan.
(Till 4 personer)
3-4 kycklingbröstfiléer
1 msk smör
1 msk olivolja
1 finhackad medelstor gul lök
1 finhackad vitlöksklyfta
1 hackad bladselleristjälk
2 dl torkad och skivad Karl Johanssvamp
1 hönsbuljongtärning
1,5 dl torr vermouth
en rejäl näver färsk hackad timjan
1 dl crème fraiche
ev chili flakes
salt och peppar
Så här gör man: Lägg den torkade svampen i blöt i ca 30 minuter i en liten skål. Man kan förstås också ta färsk Karl Johan, ca 1 l skivad svamp i så fall. Dela under tiden kycklingfiléerna i stora bitar. Hetta upp smör och olja i en stor stekpanna, lägg i kycklingbitarna och bryn dem runtom tills de fått vacker färg och är nästan färdigstekta. Ta upp kycklingen och lägg den åt sidan. Bryn löken och selleristjälkarna och sautera, dvs småfräsa, i ca 5 minuter. Tillsätt vitlöken och fräs i ytterligare 2-3 minuter. Tillsätt vermouth, Karl Johansvampen, hackad i mindre bitar om man så vill, vatten och buljongtärning och sjud tills vätskan reducerats till hälften. Lägg i kycklingen och tillsätt crème fraichen samt timjan och låt sjuda ytterligare 5 minuter. Smaksätt med salt, peppar och eventuellt också med chili flakes (finns att köpa i kryddburk). Servera med pasta, t ex fettuccine, ris eller bulgur.
Skotsk Björnbärs Cranachan
Cranachan är en väldigt trevlig traditionell skotsk efterrätt som vanligtvis görs med havregryn, hallon, grädde, honung och whisky. Det här är Reuvens raffinerade version med björnbär, äppelmos och calvados, som komponerades ett år när skörden av björnbär var ovanligt stor. Den tar bara några minuter att göra och måste serveras omgående så att inte havregrynen blir soggy, dvs blöta och tråkiga.
(Till 4 personer)
6 msk äppelmos
100 g havregryn
4,5 dl vispgrädde
175 g färska eller frusna delvis tinade björnbär
1 msk björnbärsmarmelad utspädd med 1 tsk vatten
2 msk calvados
6 msk flytande honung
Så här gör man: Rosta havregrynen i en torr stekpanna tills de blir alldeles guldbruna. Rör om då och då så att de inte bränns vid. Låt svalna. Lägg 1,5 msk äppelmos i botten i vart och ett av fyra glas. Vispa grädden lätt med calvados och två matskedar av honungen. Vänd försiktigt ner de rostade havregrynen och marmeladen. Fördela gräddblandningen i glasen. Strö björnbär överst i varje glas och ringla över resten av honungen.









































































