Bornholm – solskensön som kunde varit svensk

RESOR: Njut av god mat, cykelturer och lokala traditioner

Den har varit svensk i två år, har dryga 40 000 invånare, ligger knappt fyra mil från Sverige och kallas för solskensön.
Bornholm är en vacker och trivsam dansk oas i Östersjön som det är lätt att bli förälskad i.
Publicerad: 2012-07-29 13:15
Hamnen i Allinge är ofta full med segelbåtar från främst Sverige, Danmark och Tyskland. De färgglada husen kring hamnområdet är fyllda med butiker och restauranger och här råder en avslappnad sommarstämning.
Foto: Christer Wik
 [Förstora] 
Bornholm är en vacker ö med sitt gamla jordbrukslandskap, men här finns även skogsområden och några små sjöar. Mitt på ön reser sig Rytterknægten 162 meter över havet.
Foto: Christer Wik
 [Förstora] 
På midsommar som i Danmark kallas Sankt Hans dansar man inte kring midsommarstänger som i Sverige utan i stället tänder man eldar intill havet och sjunger sånger, som här i Sandvig.
Foto: Christer Wik
 [Förstora] 
Rökt fisk är en stark tradition på Bornholm. Det finns fiskerökerier i många orter längs kusten och flera av dem har intilliggande restauranger som här på Kæmpestranden i Allinge.
Foto: Christer Wik
 [Förstora] 
Vill man bo lite mer familjärt är ett pensionat i något av de gamla vackra korsvirkeshusen med innergård att rekommendera. Bilden är från Pension Holmegaard i Sandvig.
Foto: Christer Wik
 [Förstora] 
Borgen Hammershus utanför Sandvig på Bornholm började byggas redan på 1100-talet. Läget på en hög klippa alldeles över Östersjön gjorde den mycket svårintaglig. I dag är den en välbesökt ruin.
Foto: Christer Wik
 [Förstora] 
Helligdomsklipperne utanför Gudhjem är ytterligare ett bevis på den växlande naturen på den norra delen av Bornholm. Alldeles intill dem ligger Bornholms kunstmuseum.
Foto: Christer Wik
 [Förstora] 

Om du står uppe på Hammer odde som är Bornholms nordspets en dag när det är klart väder är det inga problem att se den skånska östkusten sticka upp som en blå skugga över horisonten. Knappt fyra mil, längre är det inte mellan Bornholm och det svenska fastlandet.

Att ta sig över Bornholmsgattet går som snabbast på en timme med passagerarfärja från Simrishamn. Ska du ha med bilen tar katamaranen från Ystad 75 minuter, medan båten till Danmark tar hela sex timmar. Det är nämligen 17 mil till Köpenhamn. Så avsides ligger Bornholm från det övriga Kongeriget.

Så blev det 1658 när Skåne och även Bornholm blev svenskt i samband med freden i Roskilde, men när Karl X två år senare misslyckades med att ta Köpenhamn gled solskensön ur våra händer. Därför är Bornholm en lite mer spännande semesterdestination på nära håll än det annars skulle ha varit.

Den nordligaste delen av ön runt de numera sammanväxta småstäderna Allinge och Sandvig är sedan länge den delen av ön dit flest turister kommer. Redan för över hundra år sedan började de hitta till de fina sandstränderna och det blev starten på byggandet av strandhotellen i området.

Trivsamma pensionat

I dag bor det knappt 2 000 fastboende i tvillingstäderna som de kallas, men under sommarsäsongen växer invånarantalet kraftigt. Här finns inte bara en rad fina strandhotell utan även många trivsamma pensionat och flera av dem ligger i gamla korsvirkesgårdar med fina innergårdar.

Allinge där färjan från Simrishamn lägger till är den större av de två städerna med en vacker hamn dit mängder av segelbåtar hittar från främst Sverige, Danmark, Tyskland och Norge. Runt hamnbassängen ligger många färgglada vackra gamla stenhus som är fulla med trevliga butiker och restauranger och stämningen i staden är skönt avslappad.

Sol over Gudhjem

Ett stenkast bort ligger flera fiskrökerier med tillhörande restauranger, en stark tradition på Bornholm som lever kvar. Tillsammans med keramik och glaskonst är det kanske det mest typiska man kan hitta på ön tillsammans med smörrebrödet Sol over Gudhjem som bland annat består av böckling, en rå äggula i sitt skal och finhackad gräslök. Den lokala ölsorten Svaneke uppkallad efter staden med samma namn är också en välkänd Bornholmsdelikatess.

När man besöker tvillingstäderna får man inte missa den gamla borgruinen Hammershus som ligger på en hög klippa nordväst om Sandvig. Hela Bornholm är faktiskt en stor klippö som är en fortsättning på de skånska åsarna och det är rejält brant den sista biten upp till Hammershus som ligger 72 meter över havet och utsikten över Östersjön är imponerande.

Svenske guvernören sköts

Redan på 1100-talet började man bygga borgen och med tiden gjorde man den allt svårare att inta. Den svenske guvernören Johan Printzensköld lyckades dock med det 1658 och bodde då en tid på Hammershus, men en lokal dansk styrka sköt ihjäl guvernören och tvingade sedan bort svenskarna från ön. I mitten av 1700-talet revs borgen, men ruinerna är så omfattande och platsen så vacker att den är väl värt ett besök.

Det är även det tidigare stenbrottet som ha förvandlats till en sjö, Opalsöen. På de branta bergssidorna häckar mängder med fåglar. Alldeles intill på en annan klippa ligger den ståtliga gamla Hammer fyr byggd i granit dit man kommer via en mycket brant och krokig väg som man inte alls förknippar med annars så platta danska landskapet. Fyren är nedlagd sedan länge och ersatt av den nyare Hammer odde fyr längst ut på öns nordspets, men lyser sedan helt nyligen igen med reducerad effekt.

Många cykelturister

Ett av de andra stora turistnöjena på Bornholm är att cykla runt och se sig omkring. Cykeluthyrarna är många om man inte har tagit med sig sin egen tvåhjuling och nästan alla av de gamla smalspåriga järnvägarna som lades ner på 1960-talet har förvandlats till dina cykelvägar.

Ön är en sned fyrkant som är ungefär fyra gånger tre mil stor, men landskapet är ändå ganska växlande från klipporna i nordväst till de långa fina sandstränderna nere vid Due odde på sydsidan om ön. Och mitt på ön ligger den högsta punkten som heter Rytterknægten och reser sig 162 meter över havet. Det är faktiskt bara tiotalet meter lägre än Danmarks högsta plats på fastlandet.

Pittoreskt fiskeläge

Därför är en cykeltur på Bornholm ingen helplatt upplevelse. Här finns alltså en del sugande backar om man till exempel tar sig längs kusten österut från Allinge till det pittoreska fiskeläget Gudhjem med sina branta gator som sluttar ner mot hamnen. Där kan du ta en öl i något av kaféerna eller besöka ett mysigt glasblåseri och se hur hantverket går till på nära håll.

Om det är fint väder kan man passa på att ta en båttur från Gudhjem eller Allinge till Christiansø där Danmark på 1600-talet anlade en stor fästning och flottbas för att främst försvara Bornholm mot svenska attacker. Fästningen finns kvar i ett mycket välbevarat skick och i den spännande miljön här ute en knapp timme med båt från Bornholm bor cirka 100 åretruntboende.

Dialektal blandning

Eller varför inte ta cykeln in till Rønne som med sina 14 000 invånare är Bornholms största stad, en av de totalt sju städerna på ön. Här går det att sitta skönt i solskenet under parasoller på Store torv, Stora torget, och njuta av en god lunch medan man tittar på folklivet och kanske har turen att få lyssna på ett samtal mellan två Bornholmsbor. Deras dialekt är en härlig blandning mellan danska och skånska! I Rønne finns som alltid i Danmark gott om trevliga butiker och matställen. Och skulle du bli badsugen ligger det bra badstränder både norr och söder om stan.

Sammantaget är Bornholm en mycket mysig upplevelse. Efter några dagar här ute på solens och vindarnas ö bland gemytliga danskar, god mat och fina naturupplevelser har du garanterat stressat av och har hittat nya krafter.

Christer Wik
054-19 97 80
Skriv ut!  Skriv ut!  |  Tipsa en vän!  Tipsa!  |  Rätta fel i artikeln!  Rätta!
Fakta
Fakta Bornholm

Yta: 588 km²

Antal invånare: 41 802 invånare (2011)

Kommunikationer: I Rønne finns färjeförbindelser till Køge i Danmark, Ystad i Sverige, Sassnitz i Tyskland och Świnoujście i Polen. I Allinge går det passagerarfärja till Simrishamn.

Av invånarna bor drygt 70 procent i tätorter, av vilka de största är Rønne, Nexø, Aakirkeby, Allinge-Sandvig och Hasle. Bornholm har färjeförbindelse med Ystad och Simrishamn i Sverige, Køge i Danmark och Sassnitz i Tyskland.

Historia: Under Vikingatiden var Bornholm självständigt och hade egen kung. Senare blev ön en del av det danska riket. Under medeltiden byggdes försvarsanläggningen Hammershus för att skydda Bornholm mot inkräktare. Under 50 år på 1500-talet tillföll ön Lübeck som pant för lån och som tack för att man drev bort Christian II. Mellan åren 1658 och 1660 tillhörde Bornholm Sverige.

Under Andra världskriget var Bornholm ockuperat av Tyskland. Den tyska krigsmakten höll sig kvar in i det sista för att säkra en flyktväg för civila från östfronten. Vid krigets slut nekade den tyske kommendanten att kapitulera till Sovjetunionen, eftersom han visste att de allierade hade kommit överens om att det var Storbritannien som skulle befria Danmark. Sovjetunionen bombade därför ön den 7 och 8 maj 1945. Först efter sovjetiska trupper landstigit upphörde ockupationen.

Boende

Det finns många bra hotell och pensionat på ön. I Allinge-Sandvig till exempel Hotel Sandvig, Hotel Romantik, Strandhotellet i Allinge och Hotell Abildgaard. Bland pensionaten i de vackra korsvirkesgårdarna kan nämnas Pension Holmegaard och Pension Sandbogaard i Sandvig.

Äta

Ellas Restaurant og Konditori i Sandvig är ett mycket trevligt ställe med färska primörer och både kött och fisk på menyn. Wienerschnitzeln är en höjdare!

Restaurang Margeritten i Allinge är en trevlig familjerestaurang med både inne- och uteservering.

Allinge rögeri. Rökeri och stor och fiskrestaurang med fantastisk utsikt över havet.

Restaurang Brøddan i Gudhjem har härliga bruncher med både sillbord och varma rätter.

Cafe Gustav, Store torv, Rønne. Stor meny med bland annat fiskrätter och sallader. Prova gärna pastasalladen med kyckling, bacon och mycket dill.


Ett tips: Bornholm uttalas med o i början och betoning på andrastavelsen. Inte med å som de flesta svenskar gör.

Just nu på ettan

Senaste nytt
Webbfrågan
Besöker du loppisar?

Parkväxande blomma.
FLER

Har du en egen nyhet?

Vill du dela med dig av något som äger rum där du bor, eller en fin bild? Mejla in detta till oss! så kan det hamna under Läsarnas här på nwt.se. Läs mer om hur du bidrar till Läsarnas här.

Värmlandsfyndet
Dagens ros/firarhörnan
Sök recept
Till hittarecept.se