2016-09-08 09:12

2016-09-08 09:12

Konstkalendariet 9/9-15/9

KONSTKALENDARIET

Vernissage

Grums

Karl-Gerhard Stenlund, Galleri Strand, Slottsbron, lördag kl 14–17, till 25/9

Karlstad

Kerstin Carlson, Arthouse, lördag och söndag kl 12–16, till 16/9

Pågående

Arvika

Rackenmålare. Gustav Fjæstad, Alfred Ekstam, Bror Lind, Rackstadmuseet, till 25/9

Grez sur Loing, Johan Patricny, akvarell, Rackstadmuseet, till 25/9

Skrotgruppen, re:art/återbrukskonst, Arvika Konsthall, till 10/9

Roj Friberg: Spöksonaten och andra stycken, Galleri pi, till 10/9

Mona Engström, Arvika Konsthantverk, till 21/9

Mineralutställning, biblioteket, till 17/9

Dals Ed

Lisbeths målargrupp, Galleri Olika, till 11/9

Filipstad

Ardy Strüwer, Museet Kvarnen, till 26/9

Grums

Säfflegruppen 8 nyanser, Ankans golfkrog, Segmon, till 16/10

Hammarö

Maria Kastengren och Lena Nylin Andersson, GLG Lysåsen, 6/9 till 31/12

Karlskoga

Christer Norrström, Galleri Kråkan, till 18/9

Karlstad

Inger och Lasse Sandbergs sagovärld, Värmlands museum, till 13/11

Dennis Hopper, Värmlands museum, till 6/11

”Kedjan mellan berget & elden”, Kakan Hermansson, Sandgrund Lars Lerin, till 24/11

Lena Rydén, Konst i Karlstad, till 10/9

Öar, smycken, Chatrine Rinman, Konsthantverkarna, till 28/9

Konstnärer från Värmlands konstnärsförbund och konstnärer från Kina, Konsthallen Spisrummet, CSK, till 15/10

Betty Fog och Kjeld Ulrich, Galleri Bergman, till 24/9

Karin Ögren, Galleri Lars Hjelm, till 24/9

Kristinehamn

Charlotta Gyllenhammar, Kristinehamns konstmuseum, till 11/9

Säffle

Ulla Magnusson, Kulturhuset Silvénska, till 25/9

Vernissage

Grums

Karl-Gerhard Stenlund, Galleri Strand, Slottsbron, lördag kl 14–17, till 25/9

Karlstad

Kerstin Carlson, Arthouse, lördag och söndag kl 12–16, till 16/9

Pågående

Arvika

Rackenmålare. Gustav Fjæstad, Alfred Ekstam, Bror Lind, Rackstadmuseet, till 25/9

Grez sur Loing, Johan Patricny, akvarell, Rackstadmuseet, till 25/9

Skrotgruppen, re:art/återbrukskonst, Arvika Konsthall, till 10/9

Roj Friberg: Spöksonaten och andra stycken, Galleri pi, till 10/9

Mona Engström, Arvika Konsthantverk, till 21/9

Mineralutställning, biblioteket, till 17/9

Dals Ed

Lisbeths målargrupp, Galleri Olika, till 11/9

Filipstad

Ardy Strüwer, Museet Kvarnen, till 26/9

Grums

Säfflegruppen 8 nyanser, Ankans golfkrog, Segmon, till 16/10

Hammarö

Maria Kastengren och Lena Nylin Andersson, GLG Lysåsen, 6/9 till 31/12

Karlskoga

Christer Norrström, Galleri Kråkan, till 18/9

Karlstad

Inger och Lasse Sandbergs sagovärld, Värmlands museum, till 13/11

Dennis Hopper, Värmlands museum, till 6/11

”Kedjan mellan berget & elden”, Kakan Hermansson, Sandgrund Lars Lerin, till 24/11

Lena Rydén, Konst i Karlstad, till 10/9

Öar, smycken, Chatrine Rinman, Konsthantverkarna, till 28/9

Konstnärer från Värmlands konstnärsförbund och konstnärer från Kina, Konsthallen Spisrummet, CSK, till 15/10

Betty Fog och Kjeld Ulrich, Galleri Bergman, till 24/9

Karin Ögren, Galleri Lars Hjelm, till 24/9

Kristinehamn

Charlotta Gyllenhammar, Kristinehamns konstmuseum, till 11/9

Säffle

Ulla Magnusson, Kulturhuset Silvénska, till 25/9