2016-09-01 07:18

2016-09-01 07:18

September–november

Vernissage

Filipstad

Ardy Strüwer, Museet Kvarnen, lördag kl 12–16, till 26/9

Grums

Linnea Sjöberg, Lena Eismark och Agneta Åberg, Galleri Strand, Slottsbron, fredag kl 17–20, till och med 4/9

Hammarö

Ö-konstrundan, invigning Sockenstugan, lördag kl 11, till och med 4/9

Karlskoga

Christer Norrström, Galleri Kråkan, tisdag kl 16–19, till 18/9

Karlstad

Öar, smycken, Chatrine Rinman, Konsthantverkarna, lördag kl 10–14, till 28/9

Konstnärer från Värmlands konstnärsförbund och konstnärer från Kina, Konsthallen Spisrummet, CSK, fredag kl 12.30, till 15/10

Pågående

Arvika

Rackenmålare. Gustav Fjæstad, Alfred Ekstam, Bror Lind, Rackstadmuseet, till 25/9

Grez sur Loing, Johan Patricny, akvarell, Rackstadmuseet, till 25/9

Skrotgruppen, re:art/återbrukskonst, Arvika Konsthall, till 10/9

Roj Friberg: Spöksonaten och andra stycken, Galleri pi, till 10/9

Mona Engström, Arvika Konsthantverk, till 21/9

Dals Ed

Lisbeths målargrupp, Galleri Olika, till 11/9

Grums

Säfflegruppen 8 nyanser, Ankans golfkrog, Segmon, till 16/10

Hammarö

Maria Kastengren och Lena Nylin Andersson, GLG Lysåsen, 6/9 till 31/12

Karlstad

Inger och Lasse Sandbergs sagovärld, Värmlands museum, till 13/11

Dennis Hopper, Värmlands museum, till 6/11

”Kedjan mellan berget & elden”, Kakan Hermansson, Sandgrund Lars Lerin, till 24/11

Lena Rydén, Konst i Karlstad, till 10/9

Kristinehamn

Charlotta Gyllenhammar, Kristinehamns konstmuseum, till 11/9

Vernissage

Filipstad

Ardy Strüwer, Museet Kvarnen, lördag kl 12–16, till 26/9

Grums

Linnea Sjöberg, Lena Eismark och Agneta Åberg, Galleri Strand, Slottsbron, fredag kl 17–20, till och med 4/9

Hammarö

Ö-konstrundan, invigning Sockenstugan, lördag kl 11, till och med 4/9

Karlskoga

Christer Norrström, Galleri Kråkan, tisdag kl 16–19, till 18/9

Karlstad

Öar, smycken, Chatrine Rinman, Konsthantverkarna, lördag kl 10–14, till 28/9

Konstnärer från Värmlands konstnärsförbund och konstnärer från Kina, Konsthallen Spisrummet, CSK, fredag kl 12.30, till 15/10

Pågående

Arvika

Rackenmålare. Gustav Fjæstad, Alfred Ekstam, Bror Lind, Rackstadmuseet, till 25/9

Grez sur Loing, Johan Patricny, akvarell, Rackstadmuseet, till 25/9

Skrotgruppen, re:art/återbrukskonst, Arvika Konsthall, till 10/9

Roj Friberg: Spöksonaten och andra stycken, Galleri pi, till 10/9

Mona Engström, Arvika Konsthantverk, till 21/9

Dals Ed

Lisbeths målargrupp, Galleri Olika, till 11/9

Grums

Säfflegruppen 8 nyanser, Ankans golfkrog, Segmon, till 16/10

Hammarö

Maria Kastengren och Lena Nylin Andersson, GLG Lysåsen, 6/9 till 31/12

Karlstad

Inger och Lasse Sandbergs sagovärld, Värmlands museum, till 13/11

Dennis Hopper, Värmlands museum, till 6/11

”Kedjan mellan berget & elden”, Kakan Hermansson, Sandgrund Lars Lerin, till 24/11

Lena Rydén, Konst i Karlstad, till 10/9

Kristinehamn

Charlotta Gyllenhammar, Kristinehamns konstmuseum, till 11/9