Den avgörande striden i Oslofjorden

BOK

Sänkningen av Blücher den nionde april 1940
Alf R. Jacobsen
(Optimal förlag)
Publicerad: 2010-05-13 14:00

Den norske journalisten och författaren Alf R. Jacobsen som är känd både för sina skildringar av Andra världskriget och sina deckare berättar i den här boken historien om ett av de avgörande ögonblicken i Norges historia. Beskrivningen av sänkningen av den toppmoderna kryssaren Blücher som ledde eskadern av fartyg som nattetid skulle ta sig in i Oslofjorden och inta den norska huvudstaden.

Den norska militären var dåligt utrustad och statsminister Nygaardsvold och utrikesminister Koht var båda fredssträvare och hade svårt att se hotet från Nazi-Tyskland. I boken får vi veta att regeringen flera gånger i förväg varnades för ett tyskt angrepp, bland annat via information från den antinazistiske Abwehr-officeren Hans Oster.


Men Halvdan Koht vägrade lyssna och när väl de tyska krigsskeppen var på väg in mot Oslo den dimmiga natten till 9 april 1940 och fästningskommendanten Birger Eriksen på Oscarsborg försökte få besked från högsta håll om vad han skulle göra – skjuta på fienden eller låta bli – fick han inga besked.

Eriksen lämnades åt sitt eget öde och till skillnad mot många andra militärledare valde han strid. ”Visst fan ska det skjutas skarpt”, sade han när krigsskeppen dök upp i Drøbaksundet. Trots minimal bemanning och omoderna tyska Krupp-kanoner från slutet av 1800-talet lyckades man träffa Blücher två gånger och när sedan det för tyskarna okända torpedbatteriet också fick in två fullträffar var kryssarens saga all.


Sänkningen av Blücher då även 600 man försvann i djupet innebar att ockupationen stoppades upp. Det gjorde att såväl kungahuset som regeringen hann fly från Oslo och sedan ta sig i säkerhet till Storbritannien och fungera som pådrivare av motståndskampen under resten av kriget. Även Norges guldreserver kunde räddas undan tyskarna.

Alf R. Jacobsen citerar både norska och tyska höga militärer och dignitärer och det gör att bilden av det som hände i samband med överraskningsangreppet blir mycket omfattande intressant. Jacobsen riktar i sin lysande bok svidande kritik mot både utrikesminister Koht och militärledningen för bristande insikt och initiativförmåga både före och under den tyska attacken.


Trots Birger Eriksens avgörande beslut att slå till mot Blücher riktades det efter kriget och Eriksens mottagande av krigskorset stark kritik mot honom från den militära undersökningskommissionen. Anledningen var att man kommit fram till att han valt att kapitulera på felaktiga grunder. I stället för hjälte blev Eriksen en syndabock.

Även detta kritiserar Jacobsen, men konstaterar att på senare år har bilden svängt och numera hyllas Birger Eriksen för sin stora insats för Norge.

Christer Wik
054-19 97 80
Skriv ut!  Skriv ut!  |  Tipsa en vän!  Tipsa!  |  Rätta fel i artikeln!  Rätta!
Just nu på ettan

Senaste nytt
Webbfrågan
Följer du elitserien i speedway?
Välkommen Oscar
FLER

Visa upp er baby på nwt.se!

Mejla in en bild till oss. Så här gör du, enkelt och gratis!

Flyktig sommarkänsla
FLER

Har du en egen nyhet?

Vill du dela med dig av något som äger rum där du bor, eller en fin bild? Mejla in detta till oss! så kan det hamna under Läsarnas här på nwt.se. Läs mer om hur du bidrar till Läsarnas här.

Nöjen & evenemang
Karlstad: Regementets festplats
Värmlands Nysäter: Hasslerudsparken


Värmlandsfyndet
Dagens ros/firarhörnan
Sök recept
Till hittarecept.se
billiga resor