Bachs musiknovell om Jesus från Nasaret

OPERA

Johannesevangeliet är en av de viktigaste texter som har skrivits.
Oavsett om man är troende eller inte, är det omöjligt att inte känna kraften i evangelisten Johannes` berättelse.
Publicerad: 2012-03-05 11:11
LÄS OCKSÅ:

En berättelse som Johann Sebastian Bach använde när han på 1720-talet komponerade Johannespassionen.

I lördags kväll hade en operaversion av Johannespassionen premiär på Wermlandsoperan.

Man bör avstå från att ”recensera” Bachs musik; det vore som att börja peta i Hamletdramat. Musiken är en central del av det västerländska kulturarvet.

Och just Johannespassionen är en enorm skatt av tonernas skönhet, med underbara arior, körpartier och genialiska recitativ.

Musiken har smälts samman med evangelistens text, en berättelse som i programbladet träffande beskrivs som en kortare ”novell” i jämförelse med de tre tidigare evangeliernas ”romaner”.

Denna Johannes` ”novell” om Jesu liv och död går dock på djupet på ett mirakulöst sätt. Evangeliet är ett storslaget diktverk i lika hög grad som det är en av kristenhetens teologiska grundpelare.

Att Bach i sin musik kunde lyfta fram båda dessa båda drag i texten är också det ett mirakel.

Fullt möjligt

Det är naturligtvis fullt möjligt för en orkester att framföra verket utan känslomässig laddning och musikalisk briljans.

Musik av ”den femte evangelisten” – Bach kallas så – kan ibland tolkas på ett alltför kliniskt, nästan matematiskt kliniskt sätt.

Men Wermlandsoperans orkester, försedd med träflöjter, barockstråkar, cembalo och en mycket kreativ dirigent, Henrik Schaefer, överraskar mer än många gånger förr.

Orkestern är liten om man fäster sig vid antalet musiker.

Den är betydligt större om man ser till det musikaliska resultatet. Och sällan har Wermlandsoperans musikanter varit så bra som i lördags kväll.

Under de knappt två timmarnas Johannespassion dök faktiskt tanken upp:

Kanske var det så här det lät vid urpremiären i en tysk kyrka år 1724?

Sjunger med en skönhet och balans som aldrig sviktar

Jesusrollen sjungs av Dominik Köninger, evangelisten Johannes av Mathias Hedegaard, och Johan Schinkler (haltande med avsliten hälsena) är Petrus, lärjungen som trefaldigt förnekar Jesus.

AnnLouice Lögdlund är ängel och den första på scenen: Blygrå pelare och ett tomt nattvardsbord. Hanna Husáhr är Maria Magdalena, Anna Maria Krawe tjänarinnan, Jonas Durán tjänaren.

Johan Rydh har den komplicerade rollen som Pilatus, den romerske ståthållaren som mot sin vilja röjer vägen för Jesus till Golgata och korsfästelsen.

Alla sångarna och – det måste understrykas – Wermlandsoperans kör sjunger med en skönhet och balans som aldrig sviktar.

Väcker en del frågor

Tobias Kratzers regi blandar dåtid och nutid. Tortyrscener och förhörsmetoder lyfter in nutiden i dramat, de agerandes kläder och uppträdande likaså.

På detta sätt betonar Kratzer evangeliets och musikens tidlöshet.

Vissa regigrepp väcker en del frågor, bland annat ängelns enorma vingar: De ger en känsla av skolpjäs.

Men andra saker, det mesta, drabbar åskådaren/åhöraren med full kraft.

Som detta att den berömda och hånande skylten med INRI (”Jesus från Nasaret, judarnas konung) som sattes på korset, i denna uppsättning ersatts med samma bokstäver men skrivna med Jesu eget blod på hans bröst.

Mats Dahlberg
054-19 96 85
Skriv ut!  Skriv ut!  |  Tipsa en vän!  Tipsa!  |  Rätta fel i artikeln!  Rätta!
Fakta
Johannespassionen av Johann Sebastian Bach

Wermlandsoperan, Karlstad

Regi: Tobias Kratzer

Scenografi: Rainer Sellmaier,

Ljus: Björn Skansen,

Mask: Christina Johnson.

Wermlandsoperans orkester, barnkör och Wermlandsensemblen.

Dirigent: Henrik Schaefer

I rollerna: Matthias Hedegaard (evangelisten Johannes), Dominik Köninger (Jesus), AnnLouice Lögdlund (ängeln), Hanna Husáhr (Maria Magdalena), Anna-Maria Krawe (tjänarinnan), Johan Schinkler (Petrus), Jonas Durán (tjänaren), och Johan Rydh (Pilatus).

Verket sjungs på tyska; svensk översättning visas på skärmar.

Just nu på ettan

Senaste nytt
I dagens NWT
I dagens NWT
Mat- och drycksidorna riktar sig i dag speciellt till alla som tycker om god mat men som inte vill står i köket för länge. Recept för latmaskar – mycket smak och lite verkstad.

– Karlstadsliv har besökt retrocaféet Tidens melodi som snart öppnar vid Stora torget.

– Fotbollstips.

Webbfrågan
Ser du fram emot fotbolls-EM för damer?

Madeleine Malmgren på hästen Vilmer.
FLER

Har du en egen nyhet?

Vill du dela med dig av något som äger rum där du bor, eller en fin bild? Mejla in detta till oss! så kan det hamna under Läsarnas här på nwt.se. Läs mer om hur du bidrar till Läsarnas här.

Nöjen & evenemang  
Karlstad: Regementets Festplats
Råda: Idrottsplatsen
Hagfors: Hagforsparken
Hillringsberg: Hillringsbergs Folkets Park

Värmlandsfyndet
Dagens ros/firarhörnan
Sök recept
Till hittarecept.se