2016-05-25 06:00

2016-05-25 08:30

Dags att ta företagarna på allvar

Utvecklingen när det gäller Svensk Näringslivs enkät om företagsklimatet är minst sagt oroväckande. För första gången sedan 2002 får företagsklimatet i kommunen ett sämre omdöme än riksgenomsnittet. Kristinehamn rasar dessutom mest i Värmland.

I måndagstidningen listade vi flera positiva faktorer som skulle kunna påverka resultatet. Nu visar det sig att merparten av dem inträffade efter att undersökningen gjordes. Men H&M kan inte rädda hela näringslivet. Så även om det gått bra under vårkanten är det ett rejält underbetyg att Kristinehamn rasar för andra året i rad. Att kommunpolitikernas och kommunledningens attityder får låga betyg borde ge kommunalrådet Bjarne Olsson (S) med kollegor ordentligt med huvudbry.

Det är dags att kavla upp ärmarna igen och visa att politiker och tjänstemän tar näringslivet på största allvar. För det är inte lika lätt att klättra i rankningen som det är att rasa.

Om vi ska gå över till något mer positivt så händer det mycket trevligt det här veckoslutet. Fritidsmässan och Fastingen går av stapeln på en och samma gång. För många av oss är det dags att ställa sig på startlinjen till Harsprånget på torsdag kväll.

Att NKP ställer upp med ett lag är givet. Det var för fyra år sedan som vi på NKP bestämde oss för att försöka öka deltagarantalet i loppet där vi är medarrangörer. Vi utmanade andra företag att vara med och responsen blev lyckad. Själva fick vi, med hjälp av några släktingar, ihop tre lag det året. Två av dem kom sist vill jag minnas. Det viktiga var inte att få bra placeringar utan att vara med. Vi ville visa att Harsprånget är ett lopp för alla och inte bara de riktigt snabba.

I år blir det ett NKP-lag, men det är ändå halva styrkan på tidningen som ska ta sig runt sexkilometerssträckan. För egen del är det tredje gången jag är med. Den här gången sämre tränad än någonsin. Ska jag vara helt ärlig så känns det lite nervöst att visa för alla längs med banan hur långsam jag är. Men det är klart att jag ställer upp för laget och mina härliga kollegor. Harsprånget är trots allt friskvård och loppet har i alla fall fått oss på tidningen att försöka träna, även om det ibland är svårt att få tiden att räcka till.

Det är sporrande att höra hur kollegorna orkat lite längre för varje gång de gett sig ut i löparspåret. Vårt lag kommer även den här gången att hamna långt bak i resultatlistan. Det vet vi på förhand. Men förhoppningsvis kommer ni som är åskådare heja fram även oss som inte är så snabba.

Utvecklingen när det gäller Svensk Näringslivs enkät om företagsklimatet är minst sagt oroväckande. För första gången sedan 2002 får företagsklimatet i kommunen ett sämre omdöme än riksgenomsnittet. Kristinehamn rasar dessutom mest i Värmland.

I måndagstidningen listade vi flera positiva faktorer som skulle kunna påverka resultatet. Nu visar det sig att merparten av dem inträffade efter att undersökningen gjordes. Men H&M kan inte rädda hela näringslivet. Så även om det gått bra under vårkanten är det ett rejält underbetyg att Kristinehamn rasar för andra året i rad. Att kommunpolitikernas och kommunledningens attityder får låga betyg borde ge kommunalrådet Bjarne Olsson (S) med kollegor ordentligt med huvudbry.

Det är dags att kavla upp ärmarna igen och visa att politiker och tjänstemän tar näringslivet på största allvar. För det är inte lika lätt att klättra i rankningen som det är att rasa.

Om vi ska gå över till något mer positivt så händer det mycket trevligt det här veckoslutet. Fritidsmässan och Fastingen går av stapeln på en och samma gång. För många av oss är det dags att ställa sig på startlinjen till Harsprånget på torsdag kväll.

Att NKP ställer upp med ett lag är givet. Det var för fyra år sedan som vi på NKP bestämde oss för att försöka öka deltagarantalet i loppet där vi är medarrangörer. Vi utmanade andra företag att vara med och responsen blev lyckad. Själva fick vi, med hjälp av några släktingar, ihop tre lag det året. Två av dem kom sist vill jag minnas. Det viktiga var inte att få bra placeringar utan att vara med. Vi ville visa att Harsprånget är ett lopp för alla och inte bara de riktigt snabba.

I år blir det ett NKP-lag, men det är ändå halva styrkan på tidningen som ska ta sig runt sexkilometerssträckan. För egen del är det tredje gången jag är med. Den här gången sämre tränad än någonsin. Ska jag vara helt ärlig så känns det lite nervöst att visa för alla längs med banan hur långsam jag är. Men det är klart att jag ställer upp för laget och mina härliga kollegor. Harsprånget är trots allt friskvård och loppet har i alla fall fått oss på tidningen att försöka träna, även om det ibland är svårt att få tiden att räcka till.

Det är sporrande att höra hur kollegorna orkat lite längre för varje gång de gett sig ut i löparspåret. Vårt lag kommer även den här gången att hamna långt bak i resultatlistan. Det vet vi på förhand. Men förhoppningsvis kommer ni som är åskådare heja fram även oss som inte är så snabba.