Fokus på öppet hus

KRISTINEHAMN: Krifo visar upp klubben och lokalen

För Kristinehamns fotoklubb är alltid motivet i fokus. Till veckan är det öppet hus som fokuset är inställt på.
– Det är första gången och vi hoppas att många kommer, säger ordförande Bernt Magnusson.
Publicerad: 2012-10-05 13:29
I en källare på Västerlånggatan håller Kristinehamns fotoklubb till. Från måndag till torsdag kväll är det öppet hus lokalen.
Foto: Sofia Telby
 [Förstora] 
Båda vana fotografer med avancerad kamerautrustning till amatörer med mobilkamera är välkomna till Krifo.
Foto: Sofia Telby
 [Förstora] 
Bernt Magnusson är ordförande i klubben som grundades 1968.
Foto: Sofia Telby
 [Förstora] 
I lokalen visar medlemmarna upp sina fotografier.
Foto: Sofia Telby
 [Förstora] 
I lokalen finns en studio för porträttfotografering. Poserande Urban Kihlström är kassör i fotoklubben.
Foto: Sofia Telby
 [Förstora] 

I en källare på Västerlånggatan håller den till; klubben som funnits i Kristinehamn under 68 års tid. På väggarna hänger medlemmarnas foton uppnålade. Här ryms allt mellan landskap och makro. Det är fart, det är stilleben, barn, vuxna, glatt, sorgset, djur och natur.

Sedan starten 1944 har kameran utvecklats enormt. I dag går det att ta fina bilder med sin mobilkamera och i ett vips har du redigerat dem och delat dem med resten av världen. Oavsett kameratyp är vem som helst välkommen till Krifo – Kristinehamns fotoklubb. Roland Svensson, som många känner igen på hans fina bilder på lodjur, gick med för knappt tre år sedan.

– Jag ville träffa likasinnade, summerar han intresset för att bli medlem.

Många aktiviteter

Bernt Magnusson berättar att fotoklubben i dag har mer aktiviteter än någonsin.

– Vi kör olika kurser, som grundkurser för nybörjare, i porträttfoto, och i Photoshop. Vi har aktiviteter varje vecka och vi har våra fasta aktiviteter, säger han och nämner klubbmästerskap, fotomaraton, höstsalongen och bilderna på Sannabadet.

– Allt är relaterat till bilden naturligtvis.

Krifo gör som bekant en almanacka som just nu håller på att färdigställas, klubben har utbyte med andra fotoklubbar och den tar in externa fotografer för att utbyta erfarenheter och kunskap.

Ordföranden poängterar att det inte krävs någon avancerad utrustning för att få bli medlem.

– Det är ju nästan mer spännande att utveckla sitt bildseende genom telefonkameran, resonerar han.

Under måndag till torsdag nästa vecka håller klubben öppet hus. Bernt Magnusson och de andra i Krifo hoppas att många hittar till lokalen på Västerlånggatan.

– Vi vill berätta om våra aktiviteter och om besökarna vill tar vi porträttbilder av dem. Vi vill synas och visa upp oss.

Sofia Telby
Skriv ut!  Skriv ut!  |  Tipsa en vän!  Tipsa!  |  Rätta fel i artikeln!  Rätta!
Just nu på ettan

Senaste nytt
I dagens NWT
I dagens NWT

Det är lördag och det betyder extra helgläsning. I dag innehåller Helg 28 sidor med resor, teknik, kryss, mode med mera. Och så har helgredaktören kollat vad man får – och bör – göra för förändringar på sitt hus, och varför husen ser ut som de gör i dag. Några exempel på Karlstadshus med egen stil lyfts fram.

Webbfrågan
Ska du se/såg du Eurovision song contest på lördag kväll?

Parkväxande blomma.
FLER

Har du en egen nyhet?

Vill du dela med dig av något som äger rum där du bor, eller en fin bild? Mejla in detta till oss! så kan det hamna under Läsarnas här på nwt.se. Läs mer om hur du bidrar till Läsarnas här.

Värmlandsfyndet
Dagens ros/firarhörnan
Sök recept
Till hittarecept.se