
Söt bismak av närodlat
KRISTINEHAMN: Femte året för honungsfestivalen
Foto: Adina Magnusson [Förstora]
Foto: Adina Magnusson [Förstora]
Foto: Adina Magnusson [Förstora]
Foto: Adina Magnusson [Förstora]
Foto: Adina Magnusson [Förstora]
Foto: Adina Magnusson [Förstora]
– Jag har aldrig varit så nära bin utan att vara rädd att de ska sticka mig, säger Elin Mossberg, 8 år.
Hon är här tillsammans med sin gammelfaster Britt-Marie och de har tittat på stånden med mat.
Runt omkring pågår bidans med eleverna på de tre dansutbildningarna på Kristinehamns folkhögskola. Varje år bjuder de på dansföreställningar i anslutning till honungsfestivalen och för andra året är det Frej Tiljander som står för koreografin.
– Temat är bikupan som matriarkat, säger han och förklarar att dansarna gestaltar olika typer av bin.
Christina Skan är med i föreningen honungsfestivalen som arrangerar. Hon berättar att de redan under fredagen sålde slut på all mjöd som tillverkats. I år deltar över 40 utställare vilket är rekord och det finns inte bara saker för biodling utan massor med mat, grönsaker, hantverk och trädgårdsprylar. Nytt är också att det finns större möjligheter att äta på själva festivalen.
I en monter som sprakar av färg och form står Britt-Marie Mörnholm. Hon säljer hemstickade mössor i alla möjliga färger och former. Inte två stycken är likadana.
– Det är många som vill ha något som sticker ut, säger hon.
För Britt-Marie Mörnholm är mössorna en fritidssysselsättning och många kommer till framför tv:n. Numera behöver hon knappt titta på vad gör när hon stickar.

































































