Kil
På två ställen har någon eldat på den nylagda konstgräsplanen på Sannerudsvallen i Kil. Det vita området på bilden är ett av dem.
På två ställen har någon eldat på den nylagda konstgräsplanen på Sannerudsvallen i Kil. Det vita området på bilden är ett av dem. Foto: Lisa Olaison

Ny konstgräsplan utsatt för skadegörelse

KIL: Någon har bränt ner gräset på två ställen

Redan innan den nya konstgräsplanen på Sannerudsvallen i Kil har invigts har den utsatts för skadegörelse. I torsdags morse upptäcktes att någon hade eldat på två ställen på planen.
Publicerad: 2012-07-21 07:30

På Kils kommun är man upprörda över skadegörelsen.

– Det är så synd att någon eller några gör en sådan här sak helt i onödan som förstör för så många, säger Jan Westerberg, teknisk chef i Kils kommun.

Det var på torsdagsmorgonen som skadegörelsen upptäcktes.

– Någon har bränt ner gräset på två ställen. Skadorna är stora som ett par hockeypuckar. Men trots att det inte är så mycket kommer det ändå att kosta flera tusen kronor att åtgärda konstgräset.

Händelsen polisanmäld

– Som tur var håller företaget som anlagt planen på att lägga en konstgräsplan i Torsby just nu. Det gör att kostnaderna för oss blir lägre än de annars skulle ha blivit.

Händelsen är polisanmäld och Jan Westerberg vädjar till allmänheten att hålla ögonen öppna och höra av sig om det har sett något.

Den nya konstgräsplanen på Sannerudsvallen har kostat 6 miljoner kronor och ska invigas den 11 augusti. På programmet står bland annat en jippomatch mellan representanter från kommunen och de lokala idrottsklubbarna.

Christer Wik
054-19 97 80
Skriv ut!  Skriv ut!  |  Tipsa en vän!  Tipsa!  |  Rätta fel i artikeln!  Rätta!
Just nu på ettan

Senaste nytt
I dagens NWT
I dagens NWT
Sugen på att börja odla dina egna kryddor?

Då är du inte ensam, intresset för egna örtagårdar blomstrar för fullt och dagens Hus & hem ger tips och inspiration.

– Travtips V86 och V75 med startlistor.

– Familjenytt.

Webbfrågan
Odlar du egna kryddor?

Parkväxande blomma.
FLER

Har du en egen nyhet?

Vill du dela med dig av något som äger rum där du bor, eller en fin bild? Mejla in detta till oss! så kan det hamna under Läsarnas här på nwt.se. Läs mer om hur du bidrar till Läsarnas här.

Värmlandsfyndet
Dagens ros/firarhörnan
Sök recept
Till hittarecept.se