VAR HÄNDE DET?
Karlstad | Hela kartan
Kommunstyrelsens ordförande Per-Samuel Nisser (M) möttes av demonstranter från Lärarförbundet på sin väg in till kommunfullmäktiges budgetdebatt på måndagen.
Kommunstyrelsens ordförande Per-Samuel Nisser (M) möttes av demonstranter från Lärarförbundet på sin väg in till kommunfullmäktiges budgetdebatt på måndagen. Foto: Mikael Lindblom

Ideologisk debatt om kommunens budget

KARLSTAD: Marginella skillnader mellan blocken

– Vi tar ansvar för helheten, säger kommunstyrelsens ordförande Per-Samuel Nisser (M).
– Vi vill ha ett Karlstad för alla, säger oppositionsrådet Lena Melesjö Windahl (S).
Publicerad: 2011-06-20 20:12

Bakom de högtravande orden döljer sig stora ideologiska skillnader mellan den blågröna majoriteten i Karlstads kommun och den röda oppositionen. Men sett till kronor och ören är skillnaderna små, i förhållande till nästa års budget på närmare 4 miljarder kronor.

– Med så marginella skillnader det rör sig om tror jag nog att oppositionen är rätt nöjd med vårt budgetförslag, säger Per-Samuel Nisser.

– Skillnaderna är inte så stora. Men väldigt viktiga, säger Lena Melesjö Windahl. Socialdemokraterna vill ha ett Karlstad för alla där ledorden är gemenskap, solidaritet, rättvisa och kreativitet.

Plan och budget beslutad

På måndagen beslutade kommunfullmäktige om den strategiska planen och budgeten för 2012 till 2014.

I det S-märkta förslaget läggs lite mer pengar på barn- och ungdomsnämnden. Man vill bekämpa barnfattigdomen och stötta de utförsäkrade. Man vill även satsa mer än majoriteten på skolmaten och på satsningar för att aktivera de äldre.

Den stora skillnaden jämfört med den borgerliga budgeten är att Socialdemokraterna vill avsätta 9 miljoner extra per år i tre år till höjda lärarlöner.

"Stark budget"

Men det var majoritetens budgetförslag som röstades igenom.

– Vi tar ett helhetsansvar och lägger en bra budget för Karlstad och Karlstadsborna, säger Per-Samuel Nisser. En stark budget som präglas av ansvar, hållbarhet och framtidstro.

Majoriteten talar om att värna och underhålla det man har och bland annat återställa gator och fastigheter som den tidigare majoriteten åsidosatt. Starka statsfinanser och en sjunkande arbetslöshet är bra också för Karlstadsborna.

Innan man tar ställning till alla olika krav som ställs av kommunmedborgarna, ska man fråga sig vad kommunen ska, och bör göra, menar majoriteten. Och hur det ska finansieras.

Kjell Martinson
054-19 96 44
Skriv ut!  Skriv ut!  |  Tipsa en vän!  Tipsa!  |  Rätta fel i artikeln!  Rätta!
Just nu på ettan

Senaste nytt
I dagens NWT
I dagens NWT
I dag kommer arbete- och ekonomibilagan, som består av två delar – totalt 48 sidor.

Hela del 2 tillägnas Hagfors näringsliv, som består av mycket mer än bara stål.

– Konsument tipsar om hur du lätt kan ge uteplatsen ett lyft.

– Listan över de senaste fastighetsaffärerna i vårt område.

Webbfrågan
Skulle du vilja jobba i skogen?

Parkväxande blomma.
FLER

Har du en egen nyhet?

Vill du dela med dig av något som äger rum där du bor, eller en fin bild? Mejla in detta till oss! så kan det hamna under Läsarnas här på nwt.se. Läs mer om hur du bidrar till Läsarnas här.

Värmlandsfyndet
Dagens ros/firarhörnan
Sök recept
Till hittarecept.se