Värmlands bästa på väg till SM
KARLSTAD: Unga företagare laddar om
Ställ för örhängen, mobiltelefonimport från Kina, energilampor, saftglas med mått och fotografier i kombination med illustrationer i kombination med hattar är några av de lysande företagsidéer som eleverna i Ung Företagsamhet Värmland genomfört under året. De har hittat en affärsidé, startat ett företag, sålt in sin idé och varor och ska nu avveckla det. Allt inom ramen för utbildningen. Men först ska de tävla i SM i ungt företagande, den 10-11 maj på Älvsjömässan.
Geniala lösningar
Både Emelie Hagesund och Sandra Bäcks idé om ett ställ för örhängen liksom Frida Richardsons saftglas med doseringsmått är enkla, snygga och smått geniala lösningar för att underlätta i vardagen.
– Vi hade ingenstans att förvara alla våra örhängen så vi gjorde den här hållaren av perforerad plåt som tillsammans bildar en skyline, säger Emelie Hagesund som går på Sundstagymnasiet och gått vidare i kategorin Bästa vara.
Bästa UF-företag kommer från John Bauergymnasiet och där handlar det om storslagna planer för import av elektronik från Kina.
– Vi köper in till exempel mobiltelefoner med dubbla sim-kort och gadgets som ännu inte marknadsförts i Sverige. Eftersom det är märket som kostar är de här mycket billigare. Vi hoppas kunna starta upp företaget igen, öppna en butik och skapa en kedja av det i Sverige, säger Patrik Back.
"Kul med bredden"
Skolansvarig för UF i Värmland Cecilia Fjellman är överväldigad.
– Det är så kul med bredden och att ha följt dem från osäkerhet till denna framåtanda. De vill ta över världen! Det är samtidigt en enorm samhällsnytta eftersom i snitt en fjärdedel startar eget företag efter utbildningen och anställer minst fyra personer.


















































































