
Stora magar och små barn på mässa
KARLSTAD: Allt fanns till försäljning
Nelly Jansson, 8 år, från Hasselfors var en bland alla små barn och stora magar i vimlet på Barnmässan i Karlstad i lördags.
Foto: Helena Karlsson [Förstora]
Foto: Helena Karlsson [Förstora]
Foto: Helena Karlsson [Förstora]
På mässan fanns allt för barn och barnföräldrar.
Man kunde köpa ballonger, sängar, kläder, leksaker och blöjor. Man kunde som sagt bli målad i ansiktet, bli fotograferad, köpa cd-skivor, träskor, badkläder och smycken. Och man kunde klippa, klistra och måla. Och gå på vattnet!
Sunne vattenland var där men en väldig plastbassäng. För en Selma kunde man, och man inte var för stor och tung, få kliva in i en stor plastbubbla som flöt i bassängen och sedan bokstavligt talat gå på vattnet.
Det tog sin tid att ta sig runt bland alla utställare. Varmt och trångt var det, att kryssa fram mellan stora och små och alla barnvagnar.
Alla verkade vara där. Försäkringsbolag och landstinget, Världens barn och Folktandvården, VF och naturligtvis NWT.
I NWT:s monter fick man äta popcorn och krypa upp i en mysig soffa och önska sig någonting.
– Jag vill bada i choklad! sa Leo Klavhed, 7 år, från Karlstad.
Har han tur får han sin önskan uppfylld. Om inte de andra barnen som önskat sig att få åka med en monstertruck, att få träffa björnar, dansa med en prins och laga mat med en riktig kock vinner förstås.


















































































