Det säger Christian Carlström, central ombudsman vid GS, facket för skogs-, trä- och grafisk bransch. Han är mycket upprörd över Älvsbyhus beslut att stänga husfabriken i Vålberg eftersom bara tre av fyra som företaget ville bli av med accepterade budet.
– En arbetsgivare ska alltid kalla till förhandling när man är missnöjd med en arbetare. Men i stället har man bara kallat in de enskilda individerna och så får man inte göra. Det är brott mot god sed på arbetsmarknaden och kanske även mot andra avtal, säger Christian Carlström.
Han har aldrig tidigare hört talas om att en så stor och välkänd arbetsgivare gör så här och beskriver det hela som utpressning mot de fyra anställda. GS ska nu kalla in sina jurister för att titta på ärendet. Det kan även vara ett brott mot MBL-lagen eftersom två av de fyra varslats på grund av arbetsbrist.
”Det är bedrövligt”
– Att pressa ett antal individer mot den stora massan på det här sättet är bedrövligt. De har haft det väldigt tufft, säger Benny Östman, lokal GS-ombudsman.
– För mig var det här beslutet ett av de svåraste jag har tagit, men jag har känt stöd från majoriteten av mina arbetskompisar. Och det finns lagar och regler att följa för alla arbetsgivare. Men någon personalpolitik existerar inte på Älvsbyhus och de var på mig ända in i det sista. Inför dagens stormöte i fabriken ville de veta vilket pressmeddelande de skulle gå ut med innan personalen hade blivit informerad, säger Johan Rangedal.
Han tror dock inte att det enbart var hans nej som betydde att fabriken stängdes.
– Nej, nu hade det här blivit en prestigesak för ledningen och de ville gå ut och markera.
”Får dåligt rykte”
På fredag inleds förhandlingarna mellan facket och arbetsgivaren om de totalt 24 anställda. Kommunalrådet Håkan Holm (S) beklagar förstås uppsägningarna.
– Det här innebär förstås att Älvsbyhus får ett dåligt rykte och det kommer att bli svårare för dem att sälja hus på Zakrisdalsudden. Vi satt i möte med dem i dag och de erkände att de har gjort en del fel i uppstarten av fabriken som lett till inkörningsproblem, men de har lovat att det blir en återöppning nästa år. Det är dock synd att inte den här konflikten har kunnat lösas. Alla har blivit lidande av den.


VAR HÄNDE DET?














































– 






































