Enligt Donald Johansson sade på onsdagen på ett stormöte i Vålberg tre av fyra ja till erbjudandet om att sluta, men det räckte alltså inte för företagsledningen.
– Jag är överraskad över att inte alla godtog det här erbjudandet. Men nu blev det så här och då väljer vi att lägga produktionen i Vålberg i malpåse.
Du har sagt tidigare att ni helt enkelt ville köpa ut de här fyra personerna. Varför det?
– Vi är inte nöjda med deras arbete helt enkelt.
Flera av dem har jobbat fackligt inklusive fackordföranden Johan Rangedal. Är det så att ni har velat bli av med dem på grund av det?
– Nej, det beror enbart på att vi varit missnöjda med deras arbetsinsatser i produktionen.
Är det här med utköp av personal ett vanligt tillvägagångssätt inom Älvsbyhus?
– Nej, det är något som vi aldrig har gjort tidigare. Men vi kände oss tvungna till det för att få ordning på hustillverkningen i Vålberg. Vi har haft stora kvalitets- och kostnadsproblem där och med tanke på att vi ska minska produktionen med 400 hus i Sverige så var vi tvungna att dela på bördan. Antingen att gå ned till att tillverka två hus i veckan eller att inte ha någon produktion alls, säger Donald Johansson.
Fackförbundet Grafiska skogs- och trä har varit mycket kritiska till det här tillvägagångssättet liksom kommunalrådet Håkan Holm. Finns det inte en risk att ni kan få dåligt rykte på arbetsmarknaden efter det här?
– Nej, jag känner ingen stor oro för det. Men det är ingenting som vi kan styra över. Det är dock olyckligt det som har hänt.
Förstår du att kommunen är besviken över att ni stänger en fabrik som öppnades så sent som för ett år sedan och där ni lovade att 60-80 personer skulle jobba. Man har även betalat tio miljoner i ett nytt järnvägsspår till fabriken.
– Jag kan förstå kommunen, men vi har bara lagt fabriken i malpåse. Planen är att öppna den igen under det första eller andra kvartalet nästa år. Under tiden kommer en vaktmästare att sköta om den hålla fabriken förberedd. Jag är övertygad om att det blir en fortsatt produktion då och flera av de anställda har lovat att återkomma.
Vad händer med de 91 hus som ska levereras till Zakrisdalsudden? Skulle inte de ha tillverkats i Vålberg?
– Jo, men de första kommer i stället att byggas i Bjärnum i Skåne. Resten är jag övertygad kommer att byggas i Vålberg.
Som ett resultat av stängningen av Vålbergsfabriken kommer företaget att dra tillbaka 15 varsel om uppsägning vid fabrikerna i Älvsbyn och Bjärnum.
Under tiden som Vålbergsfabriken ligger i malpåse kan den komma att användas som lager för de lösvirkeslaster som Älvsbyhus gör från Norrbotten till södra Sverige. Enligt Donald Johansson planerar man på sikt att bygga ett sådant centrallager i Karlstad.


VAR HÄNDE DET?






















































– 







































