VAR HÄNDE DET?
Karlstad | Hela kartan

Förslag på nytt landmärke

KARLSTAD: Kan bli ett näringslivets hus

Framtidskommissionen i Karlstad, en relativt nystartat verksamhet, bestående av företagare, ekonomer, arkitekter och reklamfolk, är i full färd med att arbeta fram ett nytt landmärke för Karlstad. Kanske en byggnad som kommer att bli Näringslivets Hus i Karlstad?
– Vi är inte riktigt klara med alla detaljer. Förhoppningsvis kan vi presentera planerna någon gång före jul, säger Jenny Eklund, Bulldozer, en av ledamöterna i Framtidskommissionen.
Publicerad: 2012-10-26 07:30

Vid Ramp i Karlstad redovisade Framtidskommissionen de här planerna, men någon detaljbeskrivning av det pågående arbetet blev det inte fråga om.

Kan det handla om ett Näringslivets Hus?

– Du är inte helt fel ute när du påstår detta, men vi vill vänta med detaljerna, säger Jenny Eklund.

Jonny Ohlsson
054-19 96 96
Skriv ut!  Skriv ut!  |  Tipsa en vän!  Tipsa!  |  Rätta fel i artikeln!  Rätta!
Just nu på ettan

Senaste nytt
Webbfrågan
Vann rätt låt i Eurovision?

Parkväxande blomma.
FLER

Har du en egen nyhet?

Vill du dela med dig av något som äger rum där du bor, eller en fin bild? Mejla in detta till oss! så kan det hamna under Läsarnas här på nwt.se. Läs mer om hur du bidrar till Läsarnas här.

Värmlandsfyndet
Dagens ros/firarhörnan
Sök recept
Till hittarecept.se