VAR HÄNDE DET?
Karlstad | Hela kartan
På torsdagen fick Röda korset i Karlstads ordförande Stina Lundström ta emot den ambulans som Elite Stadshotellet har skänkt till dem. Nycklarna överlämnades av vd:n Fredrik Thorsvret. I bakgrunden hotellets Fesha Abebe som rustat ambulansen och Röda korsets Johan Mannheimer.
På torsdagen fick Röda korset i Karlstads ordförande Stina Lundström ta emot den ambulans som Elite Stadshotellet har skänkt till dem. Nycklarna överlämnades av vd:n Fredrik Thorsvret. I bakgrunden hotellets Fesha Abebe som rustat ambulansen och Röda korsets Johan Mannheimer. Foto: Helena Karlsson

Skänkte ambulans till Röda korset i Karlstad

KARLSTAD: Stadshotellets ägare står bakom fin gåva

Röda korset i Karlstad har fått en oväntad gåva. Det handlar om en ambulans som Elite Stadshotellet har skänkt till dem.
Bicky Chakraborty, hotellkedjans ägare, står bakom presenten.
– Det är en jättegrej för oss att få något som är värt så mycket, säger Röda kors-ordföranden Stina Lundström.
Publicerad: 2012-10-26 07:30

För två år sedan ringde Bicky Chakraborty till Stadshotellets vd Fredrik Thorsvret. Han hade ett tydligt uppdrag.

– Bicky med rötterna i Indien arbetar mycket med välgörenhet och ville att jag skulle köpa in en ambulans som landstinget i Värmland skulle sälja. Tanken var att den skulle skänkas till det sjukhus i Calcutta som han är med och driver, berättar Fredrik Thorsvret.

Men när ambulansen skulle skickas till Indien uppstod det ett stort problem som ingen hade tänkt på. Indien har vänstertrafik och därmed satt ratten i Mercedesen på fel sida.

– Det gick inte att få dispens för att använda den där så därför blev ambulansen stående på vår bakgård. Tiden gick, men till slut bestämde vi oss för att inte göra det svårare för oss än nödvändigt utan skänka den till en lokal välgörenhetsorganisation, säger Fredrik Thorsvret.

Rustades upp

Men först hade Stadshotellets Fesha Abebe som arbetade som bilmekaniker hemma i Etiopien innan han flyttade till Sverige rustat upp den fyrhjuliga livräddaren.

– Både styrservon och bromssystemet hade börjat läcka, men det kunde jag fixa, säger han.

Och i september knackade Fredrik Thorsvret på hos Röda korset i Karlstad och frågade om de tog emot en ambulans från 2002 som har rullat i solstaden större delen av sina 45 000 mil. Värdet på den ligger i dag på ungefär lika mycket i kronor.

”Väldigt tacksamma”

– Självklart sade vi ja till det. Det är en jättegrej för oss att få något som är värt så mycket. Visst har vi fått ta emot många exklusiva föremål genom åren, men aldrig något i den här klassen. Därför är vi väldigt tacksamma mot Stadshotellet och Bicky, säger Stina Lundström.

Vad som kommer hända med ambulansen är ännu inte klart.

– Det ska vi besluta på ett styrelsemöte på tisdag. Antingen blir den en varubil för oss i vårt arbete eftersom vi använder våra privatbilar i dag eller så auktionerar vi bort den och använder pengarna till välgörande ändamål.

Christer Wik
054-19 97 80
Skriv ut!  Skriv ut!  |  Tipsa en vän!  Tipsa!  |  Rätta fel i artikeln!  Rätta!
Just nu på ettan

Senaste nytt
I dagens NWT
I dagens NWT
På lördagar är papperstidningen alltid extra tjock. I dagens Helg-bilaga bland annat:

– Arkitektur: Bor du i ett kulturhus?

– Träna: Måste man äta proteiner?

– Resor: Chefredaktör'n bland ruiner

– Djur & natur: Skogens färggrannaste fågel

Webbfrågan
Vad saknar du mest på och i Vänern?

Parkväxande blomma.
FLER

Har du en egen nyhet?

Vill du dela med dig av något som äger rum där du bor, eller en fin bild? Mejla in detta till oss! så kan det hamna under Läsarnas här på nwt.se. Läs mer om hur du bidrar till Läsarnas här.

Värmlandsfyndet
Dagens ros/firarhörnan
Sök recept
Till hittarecept.se