Teknik och vård – jobbsäkra val
KARLSTAD: Brist på ingenjörer och läkare
• Tandhygienist
– Det är inte många som skriver in sig hos arbetsförmedlingen, de verkar ha en väldigt god arbetsmarknad. Det är ju ett yrke där det är stora pensionsavgångar också så det är nog inga problem alls att få jobb, säger Ann Mannerstedt, analytiker på arbetsförmedlingen i Karlstad.
• Socionom
– Jag har tittat på socialsekreterare och kurator. De verkar också ha en god arbetsmarknad. Som socialsekreterare kan det vara knepigt att få det första jobbet, men har man väl fått det så verkar det rulla på.
• Sjuksköterska
– I Karlstadsområdet finns det knappt någon inskriven sjuksköterska hos oss över huvudtaget. Går man vidare och blir specialist inom något område ser det ännu bättre ut.
• Civilekonom
– Utbildningen kan leda till flera olika yrken. Det är färre inskrivna ekonomer på arbetsförmedlingen nu än vad det var för ett år sedan. En del är inskrivna en kortare period, men sedan löser det sig.
Ann Mannerstedt tycker att det är positivt att flera av de populäraste programmen leder till jobb.
– Men det är klart att det vore bra om civilingenjörer fanns med på listan, säger hon
Om man ska välja utbildning efter möjligheten att få jobb – vilka är de säkraste korten?
– Det är mycket teknikyrken. Civil- och högskoleingenjörer och yrken inom it-området. Så har det varit i många år. Detsamma gäller vården: läkare, tandläkare och psykologer får alltid jobb.








































































