
Filmhumor ska stoppa smitarna
KARLSTAD: Nytt grepp på gammalt matköproblem
Elevkåren på Sundsta-Älvkullegymnasiet i Karlstad har tagit ett nytt grepp för att få slut på ett gammalt irritationsmoment – matkösmitarna.
Med en serie humoristiska kortfilmer hoppas man på ändrade attityder.
Under ett par korta lunchtimmar ska drygt två tusen gymnasieelever äta lunch.
– Det är jättelånga köer och det leder till jättemycket stress. Folk hetsäter och kommer för sent till lektioner, säger Karin Bylund, ordförande i SÄG:s elevkår.
Ett jämlikt problem kan tyckas, lika trist för alla, om det inte vore för att vissa personer genar i svängarna och går förbi kön.
Mer stress
Och vad gör de andra då – säger de till eller låter de dem hållas?
De flesta håller tyst och blir arga och ännu mer stressade.
– Det är respektlöst, säger Karin Bylund.
Pernille K Andersson, doktorand i psykologi vid Karlstads universitet är inte förvånad över att folk inte säger ifrån.
– Vi skapar osynliga normer och använder andra som informationskälla i såna här situationer. ”Om ingen annan säger något så gör inte jag det heller”. Det är inte så himla lätt, straffet kan bli hårt. Du kan bli skrattad åt eller hånad.
Den som säger ifrån ska heller inte räkna med att få stöd från andra. Pernille K Andersson tror att lösningen ligger i linje med det elevkåren nu försöker göra.
Diskuterar tillsammans
– Det krävs att man jobbar i grupp, lyfter frågan och diskuterar. Att man beslutar tillsammans hur man ska göra, säger hon.
Den första filmen har bara legat ute några dagar och har redan sett av nästan tusen personer.
– Folk pratar om det och tycker det är bra, säger Torbjörn Averås Skorup som står för filmandet.
Redan nästa vecka kommer nästa filmsnutt om att våga säga ifrån.
– Vi vill att det ska vara enkelt och roligt, säger Alma Henningsson från elevkåren.
Idén till kampanjen fick de efter en diskussion i ämnet på Facebook där många engagerade sig.
– Vi hoppas att det blir lättare att säga ifrån om det inte är så allvarligt, säger Torbjörn Averås Skorup.
Du kan se filmen här.






































































