VAR HÄNDE DET?
Karlstad | Hela kartan
Västra kyrkogatan är en av gatorna som föreslås ändras från gul till röd zon. Teknik- och fastighetsförvaltningen vill höja avgiften till 15 kronor i timmen.
Västra kyrkogatan är en av gatorna som föreslås ändras från gul till röd zon. Teknik- och fastighetsförvaltningen vill höja avgiften till 15 kronor i timmen. Foto: Helena Karlsson

Förslag att höja p-avgifterna i centrum

KARLSTAD: Fler dyra parkeringsplatser

Snart kan det kosta 15 kronor i timmen att parkera längs gatorna mitt i Karlstad. Andra områden kan få en fördubbling av p-avgiften.
– Syftet är att skapa fler lediga platser, säger Henrik Lander (C).
Publicerad: 2012-10-16 07:30 | Uppdaterad: 2012-10-16 16:42

Den senaste höjningen av parkeringstaxan gjordes för fyra år sedan. Nu föreslår teknik- och fastighetsförvaltningen både en höjning och en förändring av zonindelningen.

– Att vi gör om zonsystemet är den viktiga delen i det här, säger teknik- och fastighetsnämndens ordförande Henrik Lander (C).

Röda zonen växer

Den röda zonen mitt i stan föreslås växa på bekostnad av den gula. Syftet är att skapa större omsättning på platserna. Den röda zonen har en tidsbegränsning på två timmar.

– För att folk ska kunna göra ärenden i stan måste det finnas fler lediga parkeringsplatser. I dag är det svårt att stanna för att göra ett besök hos frisören, banken eller något annat, säger Henrik Lander.

Den gula zonen föreslås i sin tur ta platser från den gröna. För gatorna som i dag ligger i den gröna zonen innebär det att parkeringsavgiften mer än fördubblas. Gatorna som byter från grön till gul zon får även avgift på lördagar.

Enligt förslaget ökar parkeringsplatserna i den röda zonen från 129 till 253. I den gröna zonen minskar platserna från 462 till 280.

Känsligt höja avgifter

Parkeringsplatserna i de inre zonerna ska i första hand användas av personer som har korta ärenden i stan. De som vill parkera längre tid ska lockas in i parkeringshusen eller parkera längre bort.

– Man brukar säga att 15 procent av platserna behöver vara lediga för att man som besökare ska hitta en plats. De siffrorna är vi långt ifrån i röda zonen i dag, säger Henrik Lander.

– Jag tycker att det är viktigt att de som besöker stan har möjlighet att parkera. Sen är det alltid känsligt att höja avgifter, det är något vi får diskutera.

Enligt Henrik Lander innebär inte förslaget att kommunen ska tjäna pengar på parkeringsplatserna. Höjningen är tänkt att kompensera för en moms på parkeringsplatser som infördes för tre år sedan.

– Vi kommer gå jämt upp. Nämnden har haft ett underskott för parkeringsplatserna i flera år.

Politikerna i teknik- och fastighetsnämnden tar ställning till förslaget på onsdag nästa vecka.

Linda Strömberg
054-19 90 00
Skriv ut!  Skriv ut!  |  Tipsa en vän!  Tipsa!  |  Rätta fel i artikeln!  Rätta!
Fakta
Förslag till nya parkeringsavgifter

Röd zon: Höjning från 12 till 15 kronor i timmen

Gul zon: Höjning från 10 till 12 kronor i timmen

Grön zon: Höjning från 5 till 6 kronor i timmen

Blå zon: Höjning från 2 till 3 kronor i timmen

Källa: Karlstads kommun

Fakta
Ny zonindelning

Gator som ändras från gul till röd zon:

Västra kyrkogatan

Tingvallagatan

Del av Herrgårdsgatan

Del av Kungsgatan

Från grön till gul zon:

Östra kanalgatan

Trekantsgatan

Tage Erlandergatan

Åttkantsgatan

Mariedalsgatan

Del av Nygatan

Våxnäsgatan

Hybelejens gata

Del av Sandbäcksgatan

Del av Bryggaregatan

Källa: Karlstads kommun

Just nu på ettan

Senaste nytt
Webbfrågan
Vad saknar du mest på och i Vänern?

En spegling
FLER

Har du en egen nyhet?

Vill du dela med dig av något som äger rum där du bor, eller en fin bild? Mejla in detta till oss! så kan det hamna under Läsarnas här på nwt.se. Läs mer om hur du bidrar till Läsarnas här.

Värmlandsfyndet
Dagens ros/firarhörnan
Sök recept
Till hittarecept.se