
Pass på när sjön stiger
KARLSTAD: "Vi kommer att göra en mer omfattande reglering än vad vi har gjort på länge."
Foto: Jens Magnusson [Förstora]
Ulf Levein som äger Alsters kraftverk och ansvarar för regleringen av Alsterälven har bråda dagar.
– Det har inte varit så mycket vatten i de här trakterna sedan hösten 2000, säger han.
Vattennivåerna är höga och det ihärdiga regnandet gör att de fortsätter att stiga. Det gör att man måste vidta åtgärder för att undvika större problem än nödvändigt. I dag, lördag, väntar en rejäl vattenreglering.
– Den är mer omfattande än på mycket länge. Vi kommer bland annat att öppna luckorna i Forsnäs och släppa ungefär 20 kubikmeter mer än vad vi gör i dag. Det är alltså från sjön Gapern ner till Alstern.
Två decimeter per dygn
Det kommer att ställa till det för de boende kring Alstern. Vattennivån kommer att stiga långsamt men Ulf Levein uppmanar boende kring sjön att göra sig redo.
– Det gäller att se över bryggor och dra i land båtar eller förankra dem. Har man byggnader som ligger lågt så kan man försöka att palla under så att man slipper få dem dränkta.
Hur mycket sjön kommer att stiga vet man inte men man beräknar att det kan bli upp mot 20 centimeter per dygn inledningsvis.
– Det sker inte omedelbart utan det blir kanske från söndag och framåt. I går öppnade vi allt som går från Alster. Vi störttappar den helt enkelt för att förbereda, säger Ulf Levein.
Hoppas på torrare väder
Luckorna kommer att stå öppna till tills läget är under kontroll. Under lördagen kommer sju man arbeta för fullt för att hålla vattnet i schack.
– Vi har stenkoll på läget men vi försöker gå ut och meddela hur det är. Det rör sig trots allt om en väldigt kraftig ändring.
Under hösten 2000 kom det i genomsnitt 10 mm per dygn när vattenproblemen var som störst. Då tappade man 40 kubikmeter per sekund vid Alsters kraftverk. I januari i år var man uppe i 30 kubikmeter och det kommer man att komma upp i med råge i samband med regleringen.
– Men det vore gynnsamt om det blir torrt framöver. Då kommer det en topp nu och så sjunker det undan ganska snabbt. Det är inte dramatiskt än, men vi kan hoppas att det ger sig att regna, säger Ulf Levein.
Daglösen: 125 mm (71)
Blomskog: 75,5 mm (68,1)
Karlstad: 74 mm (ej jfr)
Gustavsfors: 70,9 mm (63,0)
Sunne: 56,1 mm (67,5)
Arvika: 41,4 mm (59)
Regnmängd i mm fram till den 27 september med normalvärdet inom parentes. För Karlstad saknas jämförelsesiffra.
Källa: SMHI
































































