VAR HÄNDE DET?
Karlstad | Hela kartan

Bingorånare ännu på fri fot

KARLSTAD

(UPPDATERAD) De två män som rånade Bingopalatset på Rud på torsdagskvällen var på fredagseftermiddagen fortfarande på fri fot.
Publicerad: 2012-09-28 07:20 | Uppdaterad: 2012-09-28 23:06
LÄS OCKSÅ:

Det var vid 20.30-tiden som två män beväpnade med kniv rånade Bingopalatset på Rud. De tvingade till sig en okänd summa kontanter från kassören och lämnade sedan platsen till fots.

Signalementet på en av dessa lyder enligt polisen: cirka 165 centimeter lång, hårfärg något "rödlätt" och ansiktet angripet av akne. Han bar på en svart ryggsäck och hade en svart huvtröja och svart snusnäsduk.

Polisens hundpatrull har spårat längs med Vänortsgatan och utmed gator och cykelbanor fram till Mossgatan där man funnit spår i en gräsmatta från ett tvåhjuligt motorfordon. Man har även observerat en moped som man upplever försöker undvika polisen.

På fredagskvällen var dock ingen gripen för brottet.

Rån i Skoghall

Bara en halvtimme innan rånet på Rud, rånades Idrottens Bingo i Skoghall. Där hotades personalen med pistol av minst tre personer som kom över en okänd summa kontanter innan de lämnade platsen i bil.

Strax efter rånet greps fem män i en bil. De anhölls efter förhör, misstänka för grovt rån.

Utreder ni något samband mellan rånen?

– Det är klart att vi måste titta på det. Det är ju ett väldigt sammanträffande annars att två bingohallar rånas inom loppet av en halvtimme. Vi vet ju att det inte kan ha varit samma gärningsmän, men de kan tillhöra samma fraktion, säger Tommy Lindh.

– Vi är väldigt intresserade av om någon kan ha sett de här fem gripna männen ha samröre med några andra män under kvällen.

Polisen kan tipsas på telefonnummer 114 14.

Kristofer Holmberg
054-19 96 74
Skriv ut!  Skriv ut!  |  Tipsa en vän!  Tipsa!  |  Rätta fel i artikeln!  Rätta!
Just nu på ettan

Senaste nytt
I dagens NWT
I dagens NWT
Sugen på att börja odla dina egna kryddor?

Då är du inte ensam, intresset för egna örtagårdar blomstrar för fullt och dagens Hus & hem ger tips och inspiration.

– Travtips V86 och V75 med startlistor.

– Familjenytt.

Webbfrågan
Odlar du egna kryddor?

Parkväxande blomma.
FLER

Har du en egen nyhet?

Vill du dela med dig av något som äger rum där du bor, eller en fin bild? Mejla in detta till oss! så kan det hamna under Läsarnas här på nwt.se. Läs mer om hur du bidrar till Läsarnas här.

Värmlandsfyndet
Dagens ros/firarhörnan
Sök recept
Till hittarecept.se