Hård kritik mot energibolagen
UPPVÄRMNING: Dyster läsning för länets fjärrvärmekunder
Dyrast av alla är Hammarö. Men fastighetsägarnas kritik är lika hård mot prissättningen i Karlstad.
Årets undersökning innebär fortsatt dyster läsning för länets fjärrvärmekunder.
Hammarö har övertagit jumboplatsen bland rikets kommuner. En fjärrvärmekund på Hammarö betalar mer än dubbla priset jämfört med en i Luleå.
Bland de femton kommuner som har högst pris finns även Kristinehamn, Storfors, Forshaga, Kil och Munkfors.
Karlstads Energi – billigast i länet – hamnar också på under halvan, med priser som är en bra bit högre än jämförbara kommuner som Västerås, Gävle och Växjö.
Mest i Kristinehamn
Mest har priset höjts i Kristinehamn – med hela 8 procent.
– Fjärrvärmepriset i Värmlands län har i genomsnitt ökat med 3,3 procent från en redan hög nivå. Det betyder tyvärr att man behåller platsen som landets dyraste län i år igen, konstaterar Per Holm, ordförande för Nils Holgerssongruppen.
Lars Andersson, ansvarig för näringspolitik hos Fastighetsägarna i Värmland, är kritisk mot bolagen och de politiker som styr prissättningen
– Jag anser inte att det är ansvarsfullt av Hammarö Energi att höja priset på det sättet man gjort. Det handlar om 75 procent sedan 2002.
– Bolaget har i praktiken en monopolsituation. Kunden kan inte göra någonting. Men tänk på vad som skulle hända om fastighetsbolaget Willhem – som äger en stor del av Skoghalls centrum – skulle välja en annan uppvärmning. Det skulle leda till enorma prishöjningar för övriga kunder.
Karlstad är draglok
Även Karlstad får kritik av Fastighetsägarna. Det kommunala bolaget Karlstads Energi sägs fungera som draglok med sin taxesättning.
– När jag är ute och träffar andra energibolag så hänvisar de till Karlstads priser. Eftersom de små energibolagen har mindre nät och färre kunder så anser de att de kan ta ut ett högre pris.
Beröm ger Lars Andersson däremot åt Eda som är den enda värmländska kommunen som sänkt fjärrvärmepriset i år.
En förklaring till de höga värmländska priserna är att politikerna bygger ut fjärrvärmenätet där bebyggelsen är gles och kostnaden per kund hög
– Man tänker på miljö och klimat och vill minska andelen småhus med el- och oljeuppvärmning. Det är lovvärt i och för sig, men det går ut över hyresgästerna i större fastigheter.
– Energibolagen måste ha en balans i prissättningen.
Diffentierad taxesättning med sänkta taxor i flerfamiljshus?
– Ja, svarar Lars Andersson.





































































