Per-Erik, 75, fick rätt
KARLSTAD: Slipper ur ofrivilligt telefonavtal
När telefonbolaget fick ett läkarintyg rev det både avtal och räkningar.
Det var med stor oro och vånda som Per-Erik Sundström i somras berättade om sin situation i NWT.
Per-Erik Sundström är 75 år, sjukpensionär sedan många år och lider av en demenssjukdom. Han mindes inte ens att han talat med en telefonförsäljare, men nu satt han där med ett avtal med telefonbolaget Ringia som kostade tre gånger mer än det tidigare avtalet med Tele 2 som han trivts så bra med.
Det kom dyra räkningar, och när han och hans anhöriga protesterade anklagades Per-Erik Sundström för avtalsbrott och hotades med kronofogden.
– Det är förfärligt! Jag har legat sömnlös av oro, och särskilt glad har jag inte varit på länge, sa han.
Krävdes läkarintyg
Men nu är problemen alltså ur världen. Avtalet är rivet, och större delen av skulden struken.
– Vi fick ett läkarintyg på att Per-Erik är dement, säger svärsonen Karl-Erik Kihlman. När det kom till Ringia ringde vår kontaktperson där upp mig, och sa att Per-Erik bara behöver betala för det han ringt, och den kostnaden skulle han ju ha haft hur som helst.
Avtalet inleddes den 9 maj. Det blev en jobbig sommar för såväl Per-Erik Sundström som hans anhöriga, men nu är det över.
– Det är tråkigt att det har hänt, och att det är många som blir drabbade på det här sättet, säger Karl-Erik Kihlman. Men nu får vi lägga det här bakom oss.








































































