Detaljplanen för Kanikenäset ställs ut
KARLSTAD: Ny stadsdel skapas med 700 bostäder, kontor och handel
Så ska Kanikenäset utvecklas och förtätas. Nu ställs detaljplanen för området ut.
Foto: ONSF00 [Förstora]
Nu tas nästa steg för att utveckla området kring Inre hamn. Det sker via den nya detaljplanen Kvarteret Kanoten med flera som omfattar nästan hela Kanikenäset.
Här finns stora ytor som är möjliga att förtäta med fler bostäder, kontor, butiker och restauranger. Enligt detaljplanen ska bebyggelsen i huvudsak bestå av sex–åtta våningar höga flerbostadshus med olika typer av verksamheter i markplanet, men högsta höjden blir en våning lägre mot vattnet.
En del av de nya bostadshusen ska byggas längs Tullholmsviken där det även planeras en kajpromenad med fasta bryggor. För att rama in det området vill kommunen se två tiovåningshus på ömse sidor av promenaden. Där vill kommunen att strandskyddet upphävs.
Gröna tak planeras
Vid Telias parkering ska det anläggas ett cirka 80x25 meter stort torg inramat med ett tolvvåningshus i den norra delen, en park om 800 kvadrat samt en lekplats. Dessutom planeras det för en större förskola i närheten.
För att ta hand om en del av dagvattnet vill kommunen att det planteras sedumväxter på taken. Där kan även parkmiljöer byggas upp.
Packhusgatan som leder rakt genom området ska också göras grön. Den smalnas av och förses med träd och förvandlas till stadsgata och för att skydda det låglänta Kanikenäset mot översvämningar tänker kommunen bygga en slussport vid Våghusbron.
Har fått synpunkter
– Detaljplanearbetet har tagit lite längre tid eftersom vi bland annat fått in synpunkter från länsstyrelsen angående markens stabilitet som ska utredas vidare och från Trafikverket om bärigheten vid den nya slussen.
– Även bullernivåerna och markföroreningarna ska utredas mer, säger Ossman Sharif, stadsbyggnadsarkitekt
Detaljplanen kommer vara utställd till och med den 28 september. Förhoppningen är att den kan godkännas före årsskiftet.



































































