
Målningarna försvinner när puben växer
KARLSTAD: "Hotellet måste fortsätta att utvecklas"
– Bishops behöver fler sittplatser, säger hotelldirektör Fredrik Thorsvret.
Foto: Helena Karlsson [Förstora]
Väggarna i Hybelejensalongen är fyllda med målningar som visar händelser ur Carl Jacob Heubleins liv. Rummet kom till 1944 efter en ombyggnad av hotellet. Målningarna är gjorda av Värmlandskonstnären Paul Piltz.
Men nu har de gjort sitt. När puben Bishops Arms bygger ut får målningarna stryka på foten.
– Lokalen är inte kommersiellt gångbar som den ser ut i dag, säger hotelldirektör Fredrik Thorsvret.
– Men vi river inte målningarna utan vi sätter upp nya väggar framför dem.
Skinnfåtöljer och bokhyllor
Lokalen ska byggas om i enlighet med Bishops koncept och i den miljön passar inte Paul Piltz Hybelejenmålningar in.
– Det kommer att bli en biblioteksmiljö med skinnfåtöljer och bokhyllor, säger Fredrik Thorsvret.
– Vi ska även bygga ett takfönster med stort ljusinsläpp.
Om en månad ska ombyggnaden vara klar. Puben får 40 nya sittplatser.
– Hotellet måste fortsätta att utvecklas. Vi måste ha intäkter och nöjda gäster.
För Carlstads-Gillet känns det lite vemodigt att Paul Piltz målningar nu göms undan bakom nya väggar.
– Vi kan inte påverka ombyggnaden, men vi vill vara med och bevara så mycket till eftervärlden som möjligt, säger Erik Hellberg.
Utställning om salongen
I samarbete med Carlstads-Gillet har Hybelejensalongens historia dokumenterats. Målningarna har fotograferats och en mindre utställning ska visas på hotellet.
– Jag älskar hotellets historia och historierna om Hybelejen kommer att leva vidare, säger Fredrik Thorsvret.
Men får man verkligen göra så här? Bygga in och gömma några av hotellets anrika målningar bakom nya väggar?
– Ja. Jag vet att invändigt finns inga ytor som kräver bygglov, säger Fredrik Thorsvret.
På stadsbyggnadsförvaltningen är man inte lika säker.
– Vi har aldrig stött på det här tidigare. Vi ska undersöka om det är bygglovspliktigt eller inte, säger stadsbyggnadsingenjör Patrik Johansson.
Stadsarkitekt Måns Hallén tycker att det är synd att målningarna blivit överflödiga.
– Det är någonting som berättar om stan. Ett levande minne hos många och jag tycker att vi ska vara måna om sådana saker.
– Jag tycker det är tråkigt att allt ska se likadant ut. Som besökare skulle jag hellre gå till en bar där man fick något unikt.



































































