
Här satsar kyrkan miljoner
– Många församlingsbor blev väldigt glada när det satsades på just deras kyrka, berättar Anette Lundmark.
Foto: Karoline Malitzki [Förstora]
Foto: Helena Ingman [Förstora]
Som fastighetsingenjör i Karlstads kyrkliga samfällighet var hon med och planerade arbetet. Ett arbete som inleddes redan 2010 och som stod helt klart i juni i år.
– Det tar tid. Att renovera en kyrka är verkligen ett hantverk och kraven på material är höga. Exempelvis blir det allt svårare att hitta skog som växer på rätt sätt, som gör att det går att få rätt kvalitet på spånen vi använder till tak och väggar.
Skapar jobb
Till renoveringen av Nyeds kyrka i Molkom fick församlingen halva summan i bidrag från staten och den så kallade kyrkoantikvariska ersättningen.
– Värdefullt, konstaterar Anette Lundmark.
– Det gör så att jobben blir utförda, innan det är för sent.
Dessutom, poängterar stiftsingenjörantikvarie Maria Linder, skapar bidragen sysselsättning.
– Bidragen stannar ju inte hos kyrkan utan resulterar alltid i ett antal byggnadsprojekt.
Unikt spåntak
Renoveringen av Nyeds kyrka är en av de större som genomförts i stiftet den senaste tiden. Men fler projekt pågår.
Fryksände kyrka, Torsby: Sex miljoner investeras i nytt tak och nya takstolar. Klart under hösten.
Vitsands kyrka: Hela kyrkan målas om.
Säffle kyrka: Byggs om för ökad tillgänglighet.
Långseruds kyrka: Har precis som Nyed fått ny panel.
Bland de kommande investeringarna sticker två ut.
Karlskoga kyrka: Uppfräschning av interiören och dekormåleriet. Mångmiljonsatsning.
Laxarby kyrka, Dalsland: Byte av det unika spåntaket till en kostnad av 3,5 miljoner kronor.
– Ett komplicerat arbete. För att hitta rätt material till spånen fick en person gå tre månader på ett sågverk i Hälsingland, innan han hittade tillräckligt många stockar som växt på rätt sätt.







































































