VAR HÄNDE DET?
Karlstad | Hela kartan

Hon vill stoppa vanvården av mamman

KARLSTAD:

När Anette Eriksson kom till vårdboendet Källan i måndags hittade hon sin mamma vid köksbordet, med frukosten fortfarande framför sig. Nu vill hon att de ansvariga tar vanvården av mamman på allvar.
– Det är inte första gången det händer något liknande, säger hon.
Publicerad: 2012-08-26 13:12
Anette Eriksson vill att hennes mamma Inger ska få tillsyn vid alla måltider.
Foto: Helena Karlsson
 [Förstora] 

Mamma Inger, som är 80 år och delvis förlamad efter en stroke tidigare i år, får inte lämnas ensam vid måltiderna. Ändå sker detta gång på gång. Anette vittnar om att hon hittat sin mamma liggandes i sängen ännu vid lunchtid, med maten framför sig. Vid ett av tillfällena ledde det till en Lex Sarah-anmälan från vårdboendet själva, den 25 juli i år.

– Jag är helt förtvivlad. Personalen säger att de är underbemannade och enhetschefen att de ska ta tag i det. Men trots att de gjort listor och stora skyltar för sommarvikarierna med hur mamma ska skötas så funkar det inte, säger Anette.

Behöver hjälp

Anettes mamma bor i egen lägenhet på Källan. Hon var självgående fram till maj i år då hon fick en stroke, nu sitter hon i rullstol och behöver hjälp med det mesta. I måndags hittade Anette Inger ensam vid frukostbordet, vilket gjorde att hon kände att nu fick det räcka.

– De skyllde på att de haft ett dödsfall i huset och inte kunnat se till de andra boende. Men detta var vid halv ett på dagen och frukosten serverades vid nio. Jag har själv jobbat med äldrevård och har full förståelse för att det är jobbigt med ett dödsfall, men man kan ju inte sluta ge alla andra vård på grund av det.

Kan inte kommentera

Per-Olof Johansson är verksamhetschef för äldreomsorgen i Karlstad kommun. Han säger att han inte kan kommentera mer än att han är informerad om vad som har hänt och att fallet nu är under utredning.

– Något sådant här ska naturligtvis inte behöva hända. Vi ser mycket allvarligt på det hela och håller på med en ny utredning av det som inträffade i måndags.

Den anhöriga har anmält en liknande händelse tidigare. Varför har situationen inte förbättrats?

– Om du menar angående den Lex Sarah-anmälan som inkom den 25 juli så har vi gått igenom och diskuterat med personalen. Nu blir det en ny utredning och då får vi arbeta utifrån det.

Personalen skyller på underbemanning, är det ett problem med personalbrist på det här vårdboendet?

– Vi har inget problem med underbemanning. De har varit lika många som jobbat i sommar som de brukar vara annars.

Upprepade tillfällen

Anette Eriksson har hört av sig till enhetschefen vid upprepade tillfällen och rapporterat om att hennes mamma inte får den vård hon behöver. Men Per-Olof Johansson känner inte till fler fall av vanvård än de två som nu lett till utredningar. Anette berättar att hon vid flera tillfällen hittat mamman i sängen, med kissig blöja så sent som vid lunchtid.

– En gång hade hon kiss upp till nacken. Det är inte värdigt. Jag är hos henne var och varannan dag och tar med egen mat, jag går på toa med henne och fixar och donar. Hur går det för de som inte har anhöriga som orkar och som säger ifrån när något är fel? Jag älskar min mamma men jag känner mig inte trygg med den vård hon får, säger Anette.

Ann Edliden
054-19 90 00
Skriv ut!  Skriv ut!  |  Tipsa en vän!  Tipsa!  |  Rätta fel i artikeln!  Rätta!
Just nu på ettan

Senaste nytt
I dagens NWT
I dagens NWT
I dag kommer arbete- och ekonomibilagan, som består av två delar – totalt 48 sidor.

Hela del 2 tillägnas Hagfors näringsliv, som består av mycket mer än bara stål.

– Konsument tipsar om hur du lätt kan ge uteplatsen ett lyft.

– Listan över de senaste fastighetsaffärerna i vårt område.

Webbfrågan
Skulle du vilja jobba i skogen?

Parkväxande blomma.
FLER

Har du en egen nyhet?

Vill du dela med dig av något som äger rum där du bor, eller en fin bild? Mejla in detta till oss! så kan det hamna under Läsarnas här på nwt.se. Läs mer om hur du bidrar till Läsarnas här.

Värmlandsfyndet
Dagens ros/firarhörnan
Sök recept
Till hittarecept.se