
Kossorna tog över rondellen utanför Ica Kvantum på söndagen. De dök upp vid 21-tiden och hämtades tillbaka en halvtimma senare. Enligt butiksmedarbetare Peter Åslund har de sitt hem i närheten av Alsters herrgård. Foto: Jenny Jacobsen
(K)ovanligt besök på Ica Kvantum
KARLSTAD
Ica Kvantum i Väsviken fick på lördagskvällen oväntat besök. Strax utanför, i rondellen, hade en flock på 14 kossor samlats.
Publicerad: 2012-07-29 18:30
Butiksmedarbetaren Peter Åslund blev vittne till händelsen.
– Det var vid 21-tiden som de dök upp och vi anställda försökte få dem att gå till personalparkeringen för att förhindra att de tog sig till E18.
– Men de valde själva att gå till kundparkeringen i stället.
Peter Åslund berättar att stannade kvar på butiksområdet i cirka en halvtimme. Under tiden informerades ägaren som senare kom och hämtade sina fyrbenta rymlingar. Enligt Peter Åslund hade kossorna troligtvis blivit skrämda av åskovädret och tagit sig ut ur hagen.

Blomsterhult: Blomsterhult Logen Mitt i Skogen
Karlstad: Dansstudion
Karlstad: Värmlandsteatern
Karlstad: Terrassen Maribergsskogen Kjell & Bolas
Karlstad: Auktionsverket i
Arvika: Johans Diversehandel Mosseberg maskingränd 2

































































