VAR HÄNDE DET?
Karlstad | Hela kartan
Ferdinand Koch är 46 år och kommer ifrån Hindenburg i Tyskland. Årets semester valda han att tillbringa ute på Vänern med båt. Seglet är för tillfället på reparation hos en granne i Björkås, där han har mellanlandat på sin resa. Huserar gör han för tillfället i en bastu då tältet får vila för vädret.
Ferdinand Koch är 46 år och kommer ifrån Hindenburg i Tyskland. Årets semester valda han att tillbringa ute på Vänern med båt. Seglet är för tillfället på reparation hos en granne i Björkås, där han har mellanlandat på sin resa. Huserar gör han för tillfället i en bastu då tältet får vila för vädret. Foto: Elisabet Omsén

Lär sig segla genom att åka Vänern runt

KARLSTAD: Tysk på annorlunda semester

Tysken Ferdinand Koch har aldrig seglat innan. Då bestämde han sig för att hans nästa semester skulle bli att segla Vänern runt. Ensam på en gummibåt har han nu åkt halvvägs när han mellanlandar i Karlstad för några dagar.
– Det är lite galet men ändå helt okej, säger han.
Publicerad: 2012-07-23 11:51 | Uppdaterad: 2012-08-10 15:04

Han började sin segeltur i Vänersborg och har nu tagit sig cirka 200 kilometer till sjöss. Semestern har varit kantad av problem, både med utrustning och med väder. Men Ferdinand är lika glad för det då resan har blivit en upplevelse, samtidigt som det är en utmattande färd.

– Det är lite galet men ändå helt okej. Jag fick idén för resan i oktober när jag var i Sverige. Jag brukar vandra i vanliga fall men ville testa på att segla. Vänern kändes perfekt att börja med istället för havet, då man måste ha med sig mycket vatten på båten när man seglar i saltvatten. Det hade blivit tungt åt båten. Det här är min första seglingstur, jag lär mig på Vänern.

Mycket reparationer

Att han har haft otur med vädret råder det ingen tvekan om. Varje morgon har han fått börja med att titta upp på himmelen för att avgöra om det har gått att segla eller inte.

– Varje dag de senaste tio dagarna har jag fått ägna två timmar åt att reparera något. Seglet framför allt har gått hårt åt när det har varit starka vindar. För att segla med den utrustningen jag har behöver man vara teknisk och kunna laga, alltid är det något.

Mattelärare

– Jag har träffat mycket trevligt folk som har hjälp mig under min resa. En av dem gav mig en paddel när jag hade tappat min.

I vanliga fall är Ferdinand mattelärare hemma i Tyskland. Tanken är att han ska vara i Sverige fyra veckor under sommaren, och då den mesta av tiden ute på vattnet.

– Nu är jag seglingsmästare, säger han och skrattar.

Anna Nordström
054-19 90 00
Skriv ut!  Skriv ut!  |  Tipsa en vän!  Tipsa!  |  Rätta fel i artikeln!  Rätta!
Just nu på ettan

Senaste nytt
Webbfrågan
Vad saknar du mest på och i Vänern?

Parkväxande blomma.
FLER

Har du en egen nyhet?

Vill du dela med dig av något som äger rum där du bor, eller en fin bild? Mejla in detta till oss! så kan det hamna under Läsarnas här på nwt.se. Läs mer om hur du bidrar till Läsarnas här.

Värmlandsfyndet
Dagens ros/firarhörnan
Sök recept
Till hittarecept.se