2016-06-07 21:08

2016-06-07 21:08

Orions första nyförvärv klart

VOLLEYBOLL: ”Företrädesvis spiker”

På tisdagen fick Orion, nykomlingslag i volleybollens division 1 nästa säsong, klart med sitt första nyförvärv. Det handlar om Olivia Molin.

Hon började med volleyboll i just Degerforsklubben Orion och har därefter spelat i Lindesberg och Örebro.

– Jättekul att Olivia vill göra en satsning med oss i år. Jag vet vad hon går för och jag hoppas hon får chansen att visa det framöver. Olivia fungerar på de flesta positioner men företrädesvis kommer hon att användas som spiker, säger tränaren Per Green till klubbens hemsida.

Hon började med volleyboll i just Degerforsklubben Orion och har därefter spelat i Lindesberg och Örebro.

– Jättekul att Olivia vill göra en satsning med oss i år. Jag vet vad hon går för och jag hoppas hon får chansen att visa det framöver. Olivia fungerar på de flesta positioner men företrädesvis kommer hon att användas som spiker, säger tränaren Per Green till klubbens hemsida.