2015-12-03 16:03

2015-12-03 16:03

Berger skrev tvåårskontrakt

FOTBOLL

Degerforskillen Emil Berger, som har allsvenskt förflutet i Örebro SK, har ritat på ett tvåårskontrakt med division 1-klubben BK Forward, skriver föreningen på sin hemsida.

Berger, med 1991 som födelseår, har spelat i Örebrolaget i en och en halv säsong.

– Vi är nästan lite stolta att en spelare av den här kalibern fortsätter hos oss. Jag vet att Emil fört samtal med andra klubbar men att han väljer att spela för oss känns riktigt bra, säger sportchefen Niklas Gustafsson på klubbens hemsida.

Emil Berger, som framför allt är mittfältare, siktar på att komma högre upp i seriesystemet igen på lite sikt.

Berger, med 1991 som födelseår, har spelat i Örebrolaget i en och en halv säsong.

– Vi är nästan lite stolta att en spelare av den här kalibern fortsätter hos oss. Jag vet att Emil fört samtal med andra klubbar men att han väljer att spela för oss känns riktigt bra, säger sportchefen Niklas Gustafsson på klubbens hemsida.

Emil Berger, som framför allt är mittfältare, siktar på att komma högre upp i seriesystemet igen på lite sikt.