50 tårtor i alla tänkbara smaker

KARLSKOGA: Tårtkalas med konsert som påtår

Det är Sigrid Hurtig som har organiserat det här, menar man i församlingen.
Tårtkalas för tredje året i Vallakyrkan men den här gången slopade man loppisen.
Publicerad: 2012-10-22 07:30
Sonja Karbin, Lena Erlandsson och Åke Johansson har svårt att välja vilken tårtbit man ska börja med.
Foto: Ellinor Isaksson
 [Förstora] 
Marion Moberg skar en bit, till att börja med, av kladdkakan.
Foto: Ellinor Isaksson
 [Förstora] 
Inger Falkeling högg in på den höga stora tårtan.
Foto: Ellinor Isaksson
 [Förstora] 

Vallakyrkan fylldes snabbt med folk och tårtor fattades det inte.

– Vi har 50 tårtor att bjuda på och de som bakat dem är inte enbart församlingsmedlemmar, folk har frågat om de inte kan få bidra med en tårta, säger Sigrid Hurtig, kvinnan som organiserat tårtbaket.

Tårtor i alla smaker

– Det finns tårta så det räcker till alla, i alla smaker till och med mjölkfria, sockerfria och till de personer som har gluten, säger Sigrid Hurtig, som tycks slappna av efter allt ståhej.

Det går inte att välja det finns så många olika tårtor, menar folk.

– Jag vill börja med en söt kaka, jag vill gärna ha sött – idag, säger Marion Moberg, och hugger in på en kladdkaka.

Små fat

Somliga skojar och tycker att assietterna är får små.

– Det går att gå flera gånger och ta om, säger en man i sällskapet.

50 kronor kostade det att äta så mycket tårta man ville och alla pengar som kom in gick oavkortat till Världens Barn-insamlingen.

Det hade många Degerforsbor uppmärksammat och redan innan första halvtimmen var över hade närmare 70 personer löst en fikabiljett.

Konsert

– Vi kommer också att bjuda på en konsert efter tårtkalaset, säger pastor Ulf Sandén, som arbetar halvtid i missionsförsamlingen.

Ulf Sandén berättar att det är en tisdagskyrka.

– Det är på tisdagar som det händer mycket i vardagen i Vallakyrkan, samtalsgrupper bland annat, säger pastorn.

Sorlet och kaffedoften sprider sig i Vallakyrkan och runt ett bord har eftermiddagens musikanter samlats. Det är Sören Ågren och Kent Lundberg som kommer att bjuda på en lördagskonsert i kyrksalen.

– Jag smakar på en liten bit tårta innan konserten, säger Kent Lundberg.

Det finns så mycket tårta på det stora bordet och Sigrid Hurtig kommer och berättar att det är bortemot 30 personer som bidragit med tårtbak till detta tårtkalas.

– Det kostar även 50 kronor att vara med på konserten, men allt går till Världens Barn-insamlingen, påminner Sigrid Hurtig.

Ellinor Isaksson
0586-72 13 41
Skriv ut!  Skriv ut!  |  Tipsa en vän!  Tipsa!  |  Rätta fel i artikeln!  Rätta!
Just nu på ettan

Senaste nytt
I dagens NWT
I dagens NWT
På lördagar är papperstidningen alltid extra tjock. I dagens Helg-bilaga bland annat:

– Arkitektur: Bor du i ett kulturhus?

– Träna: Måste man äta proteiner?

– Resor: Chefredaktör'n bland ruiner

– Djur & natur: Skogens färggrannaste fågel

Webbfrågan
Vad saknar du mest på och i Vänern?

Parkväxande blomma.
FLER

Har du en egen nyhet?

Vill du dela med dig av något som äger rum där du bor, eller en fin bild? Mejla in detta till oss! så kan det hamna under Läsarnas här på nwt.se. Läs mer om hur du bidrar till Läsarnas här.

Värmlandsfyndet
Dagens ros/firarhörnan
Sök recept
Till hittarecept.se