Får konsekvenser för öppethållande

KARLSKOGA: Neddragningar på skjutfälten oroar

Försvarets nya organisation får nu konsekvenser för skjutfälten. Totalt minskas antalet anställda vid skjutfälten från 56 till 29 och även Villingsbergs skjutfält påverkas.
Publicerad: 2012-10-16 08:15
Välkommen till Villingsbergs skjutfält – men kanske inte lika ofta som tidigare när de planerade neddragningarna på personalsidan vid skjutfälten är genomförda.
Foto: Gunnar Walldén
 [Förstora] 

– Även vi drabbas och det handlar om några tjänster, säger Ulf Hane, chef på Villingsbergs skjutfält.

Orsaken till det hela kan man alltså hitta i de organisationsförändringar som sker inom Försvarsmakten med arbetsnamnet ”Omorg 13”.

– Det handlar om att det är fler anställda soldater och att de ska göra en del av det civilanställda gör i dag, säger Ulf Hane.

Innebär det här ett hot mot Villingsberg på sikt?

– Nej det ser jag inte. Det innebär förändringar, men vi är inte hotade på sikt. Behovet av skjutfältet finns kvar och vi har en hög beläggning av bland annat grundläggande utbildning, säger Ulf Hane.

Utökat ansvar

De förändringar som är aktuella innebär att skjutfältet i Älvdalen drar ner helt och säger upp all personal. Villingsberg drar också ner något och får samtidigt utökat ansvar för Korssjön utanför Molkom.

– Neddragningen plus det utökade ansvaret kommer att märkas, säger Villingsbergschefen som bland annat räknar med att det kommer att innebära ett minskat öppethållande av skjutfälten.

– Ska man ha öppet under en period i Älvdalen kanske man stänger ner här och flyttar personalen dit tillfälligt. Jag tror också att det blir en ökad koncentration av antalet skjutdagar, att det inte blir så utspritt som i dag, säger Ulf Hane.

Sist i kön

Det här är något som också oroar chefen på Bofors Test Center i Karlskoga Stefan Krol. Han tror inte det blir några problem med tillgången till Villingsbergs skjutfält, däremot kan Älvdalen bli ett problem.

– Vi räknar med att det kommer att bli begränsningar i öppethållandet och när det gäller att få tillgång till aktuella tider är det vi som står sist i kön. Det kanske blir öppethållande 10-12 veckor per år i Älvdalen och då blir det svårt för oss att slåss om veckorna, säger han.

Ägarförfrågan

En lösning för Bofors Test Center skulle vara om man får möjlighet att ta skjutfältet i drift utan att Försvarsmakten behöver skicka upp egen personal. Stefan Krol har också funderingar på att Bofors Test Center går in och tar över en del av ägarskapet. Den förfrågan som skickats om just detta har dock hittills mötts med kompakt tystnad.

– Jag tror Försvarsmakten behöver klara av de neddragningar man är mitt uppe i innan man tänker på hur det framtida ägandet av skjutfälten ska lösas, säger Stefan Krol.

Gunnar Walldén
0586-72 13 53
Skriv ut!  Skriv ut!  |  Tipsa en vän!  Tipsa!  |  Rätta fel i artikeln!  Rätta!
Just nu på ettan

Senaste nytt
I dagens NWT
I dagens NWT
På lördagar är papperstidningen alltid extra tjock. I dagens Helg-bilaga bland annat:

– Arkitektur: Bor du i ett kulturhus?

– Träna: Måste man äta proteiner?

– Resor: Chefredaktör'n bland ruiner

– Djur & natur: Skogens färggrannaste fågel

Webbfrågan
Vad saknar du mest på och i Vänern?

Parkväxande blomma.
FLER

Har du en egen nyhet?

Vill du dela med dig av något som äger rum där du bor, eller en fin bild? Mejla in detta till oss! så kan det hamna under Läsarnas här på nwt.se. Läs mer om hur du bidrar till Läsarnas här.

Värmlandsfyndet
Dagens ros/firarhörnan
Sök recept
Till hittarecept.se