Wallenberg tema i Degerfors församling

DEGERFORS:

Raoul Wallenberg skulle i år ha fyllt 100 år. Han blev den svensk som symboliserar vad en enskild människa kan uträtta genom civilkurage och personligt mod. I år är det minnesår för Raoul Wallenberg och på måndag invigs en utställning i Degerfors församlingshem om hans gärningar i bland annat Ungern.
Publicerad: 2012-10-12 07:30
Det här konstverket finns vid Donau och ska illustrera hur judar under andra Världskriget bands samman och sedan sköts den förste och knuffades ner i Donaus vatten och drog de andra med sig där de drunknade
Foto: Degerfors församling
 [Förstora] 
Katarina och Lars Markusson visar upp planscher som ungdomarna i kyrkan har skapat inför den kommande utställningen om Raoul Wallenberg
Foto: Leif Tallmyren
 [Förstora] 

1912 föddes Raoul Wallenberg och efter utbildning i USA och praktik i Sydafrika och Palestina blev han affärsman. 1944 utsågs han till svensk diplomat i Ungern med uppdraget att rädda judar undan Förintelsen. Han togs som fånge av Sovjetunionen och enligt den forskning som gjorts avrättades han 1947.

Firas världen över

– Raoul Wallenberg firas över hela världen just nu, säger Lars Markusson i Degerfors församling. Här hos oss försöker vi ha ett tema varje år och då beställde vi den utställning från Lidingö kommun som invigs på måndag. Raoul Wallenberg blev den som åkte till Ungern för att rädda den enda judiska befolkningen som fanns kvar. Egentligen är Raoul Wallenberg mer känd utomlands där han utsatte sig för stora faror än i Sverige. Överallt i Ungern finns det statyer och byster av Raoul Wallenberg om visar att han är en person som betytt mycket.

På måndag invigs utställningen och inbjuden som föreläsare är författaren Lars Brink skrivit boken ”När hoten var starka”, och som delvis handlar om Raoul Wallenbergs liv och insatser.

Lars Brink forskar i ett nytt projekt om Wallenberg och om betydelsen av bildning, humanism och god omvärldsanalys vid humanitära insatser. Brink står också på UD:s talarlista över experter på Raoul Wallenberg under minnesåret. Vi föreläsningen i församlingshemmet kommer han att visa bilder från Raoul Wallenbergs dramatiska liv.

Leif Tallmyren
0586-72 13 57
Skriv ut!  Skriv ut!  |  Tipsa en vän!  Tipsa!  |  Rätta fel i artikeln!  Rätta!
Just nu på ettan

Senaste nytt
Webbfrågan
Ska du se/såg du Eurovision song contest på lördag kväll?

Parkväxande blomma.
FLER

Har du en egen nyhet?

Vill du dela med dig av något som äger rum där du bor, eller en fin bild? Mejla in detta till oss! så kan det hamna under Läsarnas här på nwt.se. Läs mer om hur du bidrar till Läsarnas här.

Värmlandsfyndet
Dagens ros/firarhörnan
Sök recept
Till hittarecept.se