Flera nytillskott i Gôrskôjs revygäng

KARLSKOGA: Tärningen är kastad – hjort är hjort

Namnet på en revy ska vara klatschigt och säljande och ge en liten hint om vad som komma skall. Det här brukar revygänget i Karlskoga vara bra på och i år är inget undantag.
Publicerad: 2012-10-08 11:11
Om de här stolarna är designade eller ej framgår inte, men designade stolar som inte går att använda har i alla fall blivit en del av årets nyårsrevy. Sittproblem har från vänster Andreas Ekman, Anette Jakobsson, Anders Löwgren, Felicia Fernandez Lauri, Per Bodin, Britt Larsson, Susanne Asplund, Thomas Sönnerstam och Per Jakobsson.
Foto: Gunnar Walldén
 [Förstora] 

– Det har varit lite diskussioner fram och tillbaka och en del i namnet var vi klara med ganska tidigt. Själva huvudtiteln kom efter det revynummer som Anders Wahlström skrivit, berättar Anette Jakobsson som står på scenen samtidigt som hon producerar och regisserar tillsammans med Susanne Asplund.

Kreativt gäng

Wahlströms nämnda revynummer handlar om ”Karlskoga-spelet” och kallas ”Tärningen är kastad”. Det blir då också huvudtiteln på årets nyårsrevy med Gôrskôj och så lägger man till den passande undertiteln ”hjort är hjort”.

Ingen tvekan om vad en del av det övriga lokala revymaterialet tar upp. Det kreativa gänget tar också hela tiden in nya intryck från det som händer i Karlskoga. Det kan gälla såväl designade stolar som inte går att sitta på som ”luftfakturor”. Då vet alla som hängt med i nyhetsflödet den senaste tiden vad det handlar om.

Första gången

I år kommer man att ha sju skådespelare på scenen och musiken kommer att vara inspelad och portioneras ut av music maestro Andreas Ekman.

Den sistnämnde gör come back efter 15 års revyfrånvaro och för Felicia är det första gången hon är med över huvud taget. Hon har inte ens varit och sett någon av revyerna tidigare.

Hur blir det då kan man undra?

– Spännande, säger hon med ett illmarigt leende.

Revyglimten i ögonen finns där redan och med den erfarna ensemblen runtomkring sig kommer det säkert att gå bra. Tärningen är kastad – återstår att se om den landar på en sexa.

Gunnar Walldén
0586-72 13 53
Skriv ut!  Skriv ut!  |  Tipsa en vän!  Tipsa!  |  Rätta fel i artikeln!  Rätta!
Just nu på ettan

Senaste nytt
Webbfrågan
Vad saknar du mest på och i Vänern?

En spegling
FLER

Har du en egen nyhet?

Vill du dela med dig av något som äger rum där du bor, eller en fin bild? Mejla in detta till oss! så kan det hamna under Läsarnas här på nwt.se. Läs mer om hur du bidrar till Läsarnas här.

Värmlandsfyndet
Dagens ros/firarhörnan
Sök recept
Till hittarecept.se